Egészségipar
Van, aki jól jár a világméretű influenzapánikkal
Ezt főleg az influenzaellenes szere, a Tamiflu újjáéledésének köszönhette az új influenza megjelenése miatt, és segített az is, hogy tavaly a Roche 43,7 milliárd dollárért megvette az amerikai Genentech – a világ második számú biotechnológiai cége – még nem nála volt kisebbségét.
Egyszeri tételekkel együtt az adózott eredmény 29 százalékkal 4,051 milliárd svájci frankra csökkent, ezt a Genentech-felvásárlás és -beolvasztás költsége okozta.
A bevétel, 24,006 milliárd svájci frank, 9 százalékkal haladta meg a tavalyi első félévi 22,004 milliárdot, ezen belül a gyógyszerértékesítés 11 százalékkal 19,1 milliárd frankra nőtt – meghaladva az elemzői előrejelzések 18,71 milliárdos átlagát –, és, ebben 4 százalékponttal szerepel a hirtelen megugrott Tamiflu-eladás, vagyis anélkül a Roche gyógyszerrészlegének bevétele csak 7 százalékkal nőtt volna.
A Tamiflu forgalma, 1,01 milliárd svájci frank világszerte, 203 százalékkal haladta meg a tavalyi első félévit. A Tamiflu-forgalom felét állami megrendelők hozták. Különösen nagy volt a növekedés a második negyedévben: 609 milliárd svájci frankért adtak el Tamiflut, a tavalyi második negyedévi 49 millió helyett. Egész évre legkevesebb 2 milliárd svájci frank bevételt várnak a Tamifluból a cégnél.
A Roche májusban 5,7 millió adag Tamiflut ajánlott fel az Egészségügyi Világszervezetnek az új típusú, H1N1-es influenza elleni küzdelemhez. A Roche a következő félévre mintegy 110 millió csomag gyártását ígéri. Ez évente mintegy 4 milliárd pirulát, azaz évente mintegy 400 millió kezeléshez szükséges gyógyszert jelent.
A Tamiflu nem vakcina, de hatásosnak tartják a betegség kezelésében, tüneteinek enyhítésében.