Uniós akcióterv készül az egészségügyi szakemberek hiányának kezelésére
Akciótervet készít az Európai Bizottság az egészségügyi szakemberek európai szinten egyre nagyobb problémát jelentő hiányának kezelésére - közölte John Dalli, az Európai Unió egészségügyi biztosa pénteken egy szakmai rendezvényen, Budapesten. Szócska Miklós államtitkár azt mondta, az uniós csatlakozás óta az aktív orvosok mintegy 13 százaléka elhagyta Magyarországot.
John Dalli a Háziorvosok Európai Uniója (UEMO) nyilvános közgyűlésén hangsúlyozta: Európában az egészségügyi dolgozók száma egyre kevesebb, holott az elöregedő társadalmakban egyre nagyobb szükség lenne rájuk.
Kiemelte, hogy cselekvés hiányában az évtized végére nagyjából egymillió egészségügyi dolgozó hiányzik majd Európában, hamarosan az ápolt betegek 15 százalékát nem tudják majd megfelelően ellátni.
Mint mondta, ennek a problémának a kezelésére a bizottság egy akciótervet készít. Első lépésként fel kell térképezni, hogy szakterületenként hány dolgozóra lesz majd szükség, nekik milyen szakképesítéssel kell rendelkezniük, s ehhez igazítva kell fejleszteni az egészségügyi képzés rendszerét is.
John Dalli kitért arra, hogy több, jól képzett szakemberre van szükség, olyanokra, akik már az új egészségügyi technológiákat is ismerik és használják. Emellett vonzóbbá kell tenni az egészségügyi szakmát.
Ehhez kapcsolódóan az előadásokat követő sajtótájékoztatón elmondta, hogy a szakemberhiány kezelésére természetesen uniós pénzalapokat is felhasználnak, de ezeket nem béremelésre fordítják, hanem a szakképzés és az egészségügyi rendszer egészének fejlesztésére, mivel ezáltal javulnak a munkakörülmények, ami szintén nagyon fontos visszatartó erő a dolgozók számára.
Az egészségügyi biztos kiemelte: azon dolgozik, hogy a pénzügyminiszterek és az egészségügyi miniszterek megértsék, az egészségügyre fordított pénz befektetés, hiszen a nemzetek gazdaságának fejlődése csak egészséges polgárokkal lehetséges.
John Dalli ismertette: Európában százezer lakosra átlagosan 90 háziorvos jut, eloszlásuk viszont egyenlőtlen. Míg Ausztriában százezer lakosra számítva a háziorvosok száma 153, addig Lengyelországban csupán 17.
Balogh Sándor az UEMO tagja azt mondta, Magyarországon évek óta mintegy 150 háziorvosi állás betöltetlen. Mint hozzátette, a helyzet nem romlott, az igazi problémát az elöregedés jelenti.
Szócska Miklós, egészségügyért felelős államtitkár a közgyűlésen tartott előadásában kiemelten szólt a kormány által kedden elfogadott Semmelweis Tervről, amely szerint a jövőben az alapellátáson és járóbeteg-ellátáson lesz a hangsúly, ebből kifolyólag nő a háziorvosok szerepe.
A szakemberhiány kérdését illetően egyetértett abban, hogy európai szintű megoldásra van szükség. Kifejtette: a munkaerő szabad mozgásának problémája Magyarországot is utolérte, az aktív orvosi populáció mintegy 13 százaléka távozott, amióta beléptünk az Európai Unióba.
Az államtitkár ugyanakkor azt hangsúlyozta: a helyzet megoldása nem csak pénzkérdés. Javítani kell a képzést, a munkakörülményeket, olyan szakmai kultúrát kell kialakítani, melyben a hierarchia mellett a csapatmunka legalább olyan hangsúlyos, és megbecsülik a dolgozókat – mondta Szócska Miklós.