A közel 12 milliárd forintból megvalósuló Egészség Központ Fejlesztési Projekten keresztül mutatja be jövőbeni fejlesztési koncepcióját a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centrum (DE OEC) az immár ötödik alkalommal megrendezett Kapcsolat Napján.
A február 20-i esemény résztvevői – a centrum nyertes pályázatain belül – többek között megismerhetik a nagy populációkat érintő bőrbetegségek vizsgálatára, a meggymag gyógyászati alkalmazásának kutatására, az őssejt- és génterápia fejlesztésére, valamint új típusú gyógyszerfejlesztések elősegítésére létrejött négy innovatív kutatói teamet (IKUT) is.
A Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centruma a technika robbanásszerű fejlődésével lépést tartva szolgálja a betegellátást, az orvos- és egészségügyi szakember-képzést, a továbbképzést, valamint a kutatást. A folyamatos modernizációt, a betegellátás magas színvonalát támogatják azok a több mint 10 milliárd forint összértékű nyertes uniós pályázatok, melyeknek bemutatására a centrum által megrendezett V. Kapcsolat Napja fókuszál.
„Az orvos- és egészségtudományi szakma rangos fórumán a gazdasági szféra és a nemzetközi tudományos-kulturális élet képviselőinek is számot adunk centrumunk legújabb, európai színvonalú fejlesztéseiről. Bemutatjuk az álomtól a valóságig ívelő, már meglevő hidakat, a nyertes pályázatokat, és közösen keressük a megvalósítás további lehetőségeit. Kiemelten foglalkozunk az Új Magyarország Fejlesztési Terv keretében elnyert 10,6 milliárd forintos támogatásból és az 1,2 milliárd forintos önrészből megvalósuló Debreceni Egészség Központ Fejlesztési Projekttel, ami a további évek fejlesztési koncepciójának alapját is képezi.” – ismertette az V. Kapcsolat Napjának kiemelt témáját Dr. Paragh György, a DE OEC elnöke.
A február 20-i találkozón bemutatkozik az a négy innovatív kutatói team (IKUT) is, melyek az őssejt- és génterápia lehetőségeire, a nagy populációkat érintő bőrbetegségek kutatására, a meggymag gyógyászati hasznosítására, valamint új típusú gyógyszerfejlesztésekre jöttek létre, a Társadalmi Megújulás Operatív Program (TÁMOP 4.2.2) keretében. A projekteknek köszönhetően nemzetközileg is elismert külföldi tudósok érkeznek a centrumba, tovább növelve a betegellátás magas színvonalát.
A fentieknél még sokkal gazdagabb tudományos-szakmai programot orvostörténeti kiállítások színesítik: a látogatók bepillantást nyerhetnek az elmúlt évek Kapcsolat Napjainak érdekes történeteibe, megismerkedhetnek a Sebészeti Műttéttani Tanszék elmúlt 35 éve során használt mikrosebészeti műszerekkel, valamint olyan orvosi emléktárgyakat tekinthetnek meg, mint az eredeti Petz sebészeti varrógép vagy a világhírű Veres-tű.
A szakmai programok részletes bemutatását a mellékelt tájékoztató tartalmazza (lásd Letölthető fájlok).