hirdetés
2024. november. 21., csütörtök - Olivér.

Szerkezetkész a gyermekpszichiátria új épülete Szegeden

A Gyermek- és Ifjúságpszichiátriai részleg bokrétaünnepét november 9-én tartották, a beruházás 2,2 milliárd forintba kerül.

Új mérföldkőhöz érkezett a Szegedi Tudományegyetem Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ (SZAKK) Gyermekgyógyászati Klinika Gyermek- és Ifjúságpszichiátriai részlegének építési munkálata: szerkezetkész az új épületszárny. A tervek szerint a jelenleg három telephelyen működő osztály 2022-ben költözne át integráltan az új épületbe. A 2,2 milliárd forintos EFOP 2.-27. pályázati támogatásból megvalósuló beruházás jóvoltából a Gyermekgyógyászati Klinika Korányi fasor 14-15. szám alatti főépületének Tisza Lajos körút felőli oldalához kapcsolódik egy nyaktaggal a látványos, új szárny.

– A pszichiátriai és addiktológiai ellátórendszeren belül Magyarországon az elmúlt tíz évben nem történt a szegedihez mérhető jelentős infrastrukturális fejlesztés, miközben a kezelésre szoruló betegek száma egyre csak nő. Ezért is kiemelten fontos ez a beruházás – emelte ki Fendler Judit. Az SZTE kancellárja elmondta: az intézmény célja, hogy 2025-ig megteremtse Szegeden a XXI. századi gyermekgyógyászat infrastrukturális hátterét és ezzel párhuzamosan a Gyermekgyógyászati Klinika és Gyermekegészségügyi Központ a gyógyítás, az oktatás és a kutatás területén is kiválósági központtá váljon. Szeretnénk, ha az integrált gyermek és ifjúságpszichiátriai, valamint az addiktológiai egység kialakításával egy hatékony kezelést biztosító, új ellátási forma jönne létre, amely alkalmas regionálisan összefogni, koordinálni és utókövetni a gyermek és ifjúságpszichiátriai mentálhigiénés ellátás és prevenció színtereit – fogalmazott Fendler Judit.

– 2500 négyzetméteren, öt szinten jön létre egy új szárny, amely többek között azt jelenti, hogy a meglévő 225 ágy 36-tal bővül. Létrejön többek között egy ambuláns ellátást biztosító és egy nappali terápiás ellátást biztosító emelet, illetve egy olyan szint is, amely a modern nemzetközi standardoknak megfelelően egyaránt gyermek és szülőbarát – ismertette dr. Bereczki Csaba. Az SZTE SZAKK Gyermekgyógyászati Klinika és Gyermekegészségügyi Központ igazgatója hangsúlyozta: az épületrész orvosszakmai és építészeti tervezésénél kiemelt figyelmet fordítottak a szülő-gyermek együttlét kulturált biztosítására, a gyermekükért izguló szülők megfelelő elhelyezésére, valamint a szakmailag ideális és biztonságos belső betegutak kidolgozására, illetve a gyermekek gyógyulását pszichésen is támogató barátságos környezet kialakítására.

Az ünnepségen az épület legmagasabb pontján bokrétát helyeztek el, amelyre a szalagokat felkötötte: Fendler Judit kancellár, Rovó László rektor, Lengyel Csaba, az SZAKK elnöke, Bereczki Csaba, a Gyermekgyógyászati Klinika igazgatója, Kapornai Krisztina, a Gyermek- és Ifjúságpszichiátriai Osztály osztályvezetője, Sipos Kovács Mónika pénzügyi vezető és Illyés Boldizsár, a Dél-Konstrukt Zrt. építésvezetője.
Az ünnepségen az épület legmagasabb pontján bokrétát helyeztek el, amelyre a szalagokat felkötötte: Fendler Judit kancellár, Rovó László rektor, Lengyel Csaba, az SZAKK elnöke, Bereczki Csaba, a Gyermekgyógyászati Klinika igazgatója, Kapornai Krisztina, a Gyermek- és Ifjúságpszichiátriai Osztály osztályvezetője, Sipos Kovács Mónika pénzügyi vezető és Illyés Boldizsár, a Dél-Konstrukt Zrt. építésvezetője.

A projekt alapvető célja a 18 év alatti lakosság testi-lelki egészségi állapotának javítása és az ellátórendszer rugalmasságának és alkalmazkodóképességének emelése, az egészségügyi ellátórendszer korszerű és költséghatékony működtetése mellett. Az ellátás korábban csak Bács-Kiskun és Csongrád-Csanád megyére terjedt ki. 2012-ben azonban kibővült a teljes dél-dunántúli régióval, Pest megye dél-keleti részével és Jász-Nagykun-Szolnok megye néhány kisvárosával. Ennek következtében duplájára, azaz közel 2 millió lakosra nőtt az ellátandók száma. A gyermek, serdülő és felnőttkorúak pszichiátriai és addiktológiai betegségének gyakorisága mára eléri a népbetegség szintjét.

A „Gyermek- és ifjúságpszichiátria, addiktológia és mentálhigiénés ellátórendszer infrastrukturális feltételeinek fejlesztése” című projekt a Széchényi2020 program támogatásával valósul meg.

(forrás: Szegedi Tudományegyetem)

Könyveink