hirdetés
2024. november. 24., vasárnap - Emma.

Strasbourgban az egészségügy átalakításáról szóló titkosított tanulmány ügye

Nem engedi el a K-Monitor az egészségügy átalakítását megalapozó, több száz oldalas dokumentum nyilvánosság előli elzárásának ügyét, írja a 24.hu.

A BCG ellen indított perünk a strasbourgi bíróságon van, a Kúria átláthatóságellenes ítélete miatt pedig az Alkotmánybírósághoz fordultunk. Végtelen küzdelem olyan adatokért, amelyek meg kell, hogy illessék azokat, akik adójukból fenntartják az egészségügyet és azokat, akik dolgozóként vagy betegként részei ennek a rendszernek – ezt írta ki a Facebook-oldalára a K-Monitor, amely tehát folytatja annak a tanulmánynak a nyilvánosságra hozataláért folytatott jogi küzdelmet, amelyet még 2020-ban a Belügyminisztérium rendelt meg a Boston Consulting Group (BCG) nemzetközi tanácsadó cégtől. Az egészségügy helyzetéről és átalakításáról szóló több száz oldalas dokumentumot annak döntéselőkészítő jellegére hivatkozva tíz évre titkosította a kormány.

A K-Monitor két szálon viszi tovább az ügyet. A  közpénzek átlátható felhasználásáért és a korrupció visszaszorításáért 2007 óta küzdő civil szervezet nemcsak a belügyet, hanem a tanulmányt író BCG-t is beperelte. Keresetüket első fokon elutasította a bíróság, és rögtön az Alkotmánybírósághoz fordultak, amely lerázta magáról az ügyet azzal, hogy kimondta: a testület már 2020-ban felszólította az Országgyűlést, hogy tegye lehetővé a cégek perelhetőségét. Ehhez az infotörvényt kellene módosítani, amit a kormány az elmúlt két évben számos esetben meg is tett, a cégek perelhetősége ügyében azonban nem lépett.

„A K-Monitor azért vitte nyáron az ügyet Strasbourgba, mert a kormány évek óta tudatosan nem tesz eleget az Alkotmánybíróság által is kimondott kötelezettségnek, hogy cégeket is lehessen perelni, ezért sérül a jogorvoslathoz való jogunk” – magyarázta a lapnak Molnár Noémi Fanni, a K-Monitor ügyvédje, aki hangsúlyozta azt is, nincs olyan hatékony intézményrendszer, amely lehetővé tenné a közpénzhasználó cégek esetén az információkhoz való hozzájutást, márpedig ez az Emberi Jogok Európai Egyezményében, a véleménynyilvánítás szabadsága alatt védve van.

Az a Kúria nyári ítéletéből derült ki, hogy a zártan csatolt iratok között ott van a BCG titkosított tanulmánya. A nyilvánosan elérhető kúriai indoklásból kiderül például az, hogy a tanulmány az egészségügyi rendszer egészét érintő, 53 csomagot tartalmazó programot dolgozott ki, amelyből 21 az ellátórendszert, 8 a finanszírozást, 13 a humán erőforrást, 11 pedig az egészségügyi irányítást érinti.

A teljes információ

(forrás: 24.hu)

Könyveink