hirdetés
2025. január. 22., szerda - Vince, Artúr.

Sok a beteg, s mindenki egyre idegesebb

Alacsony fizetésük, túlterheltségük és fizikai veszélyeztetettségük miatt egyre frusztráltabbak a kínai orvosok - derül ki egy friss felmérésből.

A kínai orvosok szövetségének a sina.com internetes hírportál által idézett éves jelentése szerint a kelet-ázsiai ország orvosainak 80 százaléka nem szívesen látná, ha gyermeke nyomdokaiba lépve az orvosi hivatást választaná. Ez az arány négy évvel ezelőtt még csupán 62,5 százalék volt, ami az érintettek helyzetének gyors romlását jelzi.

A jelentés szerint általánosságban elmondható, hogy a kínai orvosok alulfizetettek és túlterheltek. Havi bérük átlagosan 3 ezer jüan (105 ezer forint) körül alakul, ez kevesebb, mint amennyit a kétkezi dolgozók vagy szakképesítéssel nem rendelkező migráns munkások keresnek.

Az orvoshiány miatt a kórházakban praktizálók hatalmas tömegekkel kénytelenek megküzdeni, a nagyvárosokban mindennapos az órákig tartó sorban állás, ami az orvosok elégedetlensége mellett a betegek frusztrációját is növeli. Van olyan orvos, aki naponta húsz műtétet végez el. A Világbank adatai szerint minden ezer betegre csupán 1,4 orvos jut Kínában, miközben ez az arány az Egyesült Államokban például 2,4.

A túlterheltség a beteg-orvos viszonyra is hatással van, amelynek romlása az orvosokkal szemben elkövetett erőszakos cselekmények számának emelkedésében is tükröződik. A kínai kórházakban létesítményenként átlagosan 27 erőszakos esetet regisztrálnak évente. A rossz helyzet az orvosok egészségére is kihat: egynegyedük tartozik a fokozottan veszélyeztetettek közé a szív- és érrendszeri betegségeket illetően.

(forrás: MTI)

Könyveink