hirdetés
2024. december. 12., csütörtök - Gabriella.

Senkiből nem farag sztársebészt a csúcstechnológia

Szeptikus szövődmény nem volt, és a panaszos betegek aránya is mindössze két ezrelék a mozgásszervi problémák kezelésére, programozott ortopédiai műtétekre specializálódott Emineo magánkórházban, ahol már robotvezérlést is alkalmaznak a térdprotézisek beültetése során, és szakmai műhelyt is építenek.

Egyelőre a térd, de 2025-től a csípőprotézisek beültetésénél is az amerikai fejlesztésű ROSA robot támogatja majd az sebészek munkáját az Emineo magánkórházban, ahol Európában egyedülálló robotsebészeti centrumot és kompetenciaközpontot fejlesztenek – derült ki a kórház szerdai sajtótájékoztatóján.

19-re húztunk lapot, amikor belevágtunk a robotsebészeti centrum kialakításába – fogalmazott az eseményen Knoll Zsolt ortopédsebész, a kórház alapító orvosigazgatója, aki azt hangsúlyozta, a robottámogatással végzett beavatkozások során rendkívül precíz, és végeredmény szempontjából rendkívül fontos milliméter- és fokeltéréseket is képes pontosan meghatározni, illetve korrigálni operáció közben. A robotasszisztens klinikai vizsgálatokkal alátámasztottan segítséget jelent a szalagok műtét közbeni beállításában, ami hozzájárul a mozgásfunkció és mozgástartomány, ezáltal a beteg életminőségének minél sikeresebb helyreállításához.

A robot asszisztálásával végzett operációknál nem csupán a protézis elhelyezkedése lesz precízebb, hanem – a hagyományos eljárással szemben – a beavatkozás is kevésbé invazív, ami gyorsabb felépülést és hatékonyabb rehabilitációt prognosztizál. A gyorsabb gyógyulást segíti, hogy – a nemzetközi protokolloknak megfelelően – nem alkalmaznak drenázst, és így mindössze két éjszakát tölt a kórházban a beteg.

Míg a hagyományosan végzett térdprotézis beültetés sikerrátája 80-82 százalékos, a ROSA robot erre további 10-15 százalékot „tesz rá” azáltal, hogy a térd minden pozíciójában figyelembe veszi a szalagok állapotát. Olyan érzékeny, milliméter pontosságú módosításokra képes, amilyeneket a hagyományos eljárás során a sebész nem tud elvégezni – tette hozzá az orvosigazgató, hangsúlyozva ugyanakkor, hogy a beavatkozás során soha nem a robot, mindig az orvos dönt, és ha szükségesnek látja, bármikor felülbírálhatja az eszköz javaslatát, vagy akár áttérhet a hagyományos eljárásra. Bár a vezérelt implantáció elvégzése kezdetben 30 százalékkal hosszabb műtéti időt igényelt, a 10. beavatkozás után már ugyanolyan gyorsan végeztek az operációval, mint a hagyományos célzással végzett műtéttel.

Nemcsak a betegellátásra, hanem egy egyedülálló szakmai műhely kialakítására törekszenek az Emineoban, ahová az ország minden pontjáról érkeznek a sebészek a vezérelt műtéti technika elsajátítására. Eddig 11 sebész szerezte meg a robotasszisztált ortopédiai beavatkozások elvégzéséhez szükséges certifikációt, további 5 ortopéd szakorvos minősítése pedig folyamatban van.

Nem csak az MI, a sebész is számít

Míg egy térdprotézis kihordási ideje 15-20 év, a ROSA – FDA-engedéllyel – csak 2018 óta asszisztál térd-, csípő- és vállműtéteknél, ezért az eljárás eredményességet egyelőre csak rövid távú studykkal igazolható – mondta el Mészáros Márton, a Comesa Budapest Kft., a Zimmer Biomet eszközök hazai kizárólagos forgalmazójának ügyvezetője. A multifounkcionális platformot világszerte 1500 helyen használják, a műtétek során folyamatosan „okosodik” azok adataival, amelyeket mesterséges intelligencia segítségével elemez és használ fel a későbbi beavatkozások alkalmával. Ezek a szoftver frissítésekkor valamennyi ROSA robothoz eljutnak.

A pocsék sebészből nem csinál sztársebészt a robotasszisztencia, de a kiválót egyedülálló teljesítményhez segíti – fogalmazott Börzsei-Knoll Veronika ortopédsebész, a kórház alapító igazgatója, aki szerint ezért elengedhetetlen a gyakorlat megszerzése a megfelelő számú, hagyományos technikával végzett műtéttel. Kérdésünkre válaszolva később beszélt arról is, hogy az intézmény orvosgárdájának összeállítása, bővítése során mindig elkérik az adott orvos szövődményrátáit, elvégzett műtétszámait a megelőző néhány évre vonatkozóan, és kezdetben együtt dolgozik az intézmény vezető ortopéd, vagy traumaspecialistáival. Az orvosokat fő és félállásban egyaránt alkalmazzák, mások az állami intézményben megtartott főállásuk mellett dolgoznak be. Börzsei-Knoll Veronika azt tapasztalja, hogy a legtöbben még mindig sok lábon állnak idehaza, ám az utóbbi években jövögetnek vissza a sebészek külföldről is.

Transzparenciára törekszenek

Nagy figyelmet fordítanak a kórházi fertőzések elkerülésére, a műtétet megelőző kivizsgálás során rutinszerű MRSA-szűrést végeznek. Az eddig elvégzett ötven, robotasszisztált műtét esetében nem volt szövődmény

Rendkívül alacsony, mindössze 2 ezrelék a panaszos betegeink aránya, de ebben a pénzügyi és kommunikációs problémákból eredő, vagy a protézis kilazulása miatt történő reklamáció is benne van – árulja el az igazgató. – Hét éves fennállásunk alatt mindössze 2 esetben volt szükség arra, hogy igénybe vegyük az intenzív ellátást biztosító háttérintézményünk (állami kórház) szolgáltatásait, a sebgyógyulási zavarokat, a műtét után kialakuló hematómákat helyben látjuk el, szeptikus szövődményünk pedig nem volt – számol be a kórházvezető, hozzátéve, hogy brit minta alapján tervezik egy komoly szövődményregiszter felállítását. Emellett folyamatos a betegelégedettség mérése is, a számok pedig visszaigazolják a jól végzett munkát. – Nagy ugrásra készülünk, mert szeretném, ha transzparenssé tennénk úgy a betegelégedettségi, mint a szakmai mutatóinkat, hiszen rendkívül jók a számaink, amire büszkék is vagyunk.  

A betegek egyre tudatosabbak, sokkal több tényre és adatra kíváncsiak a beavatkozásokkal kapcsolatban, mint korábban. Érdekli őket, hogy mi vár rájuk, mit tehetnek azért, hogy jól sikerüljön a műtét, vagy az azt követő rehabilitáció, és az is fontos számukra, hogy milyen eszközt ültetnek a szervezetükbe – sőt, egyre többen előre utánajárnak az implantátumok minőségének, használhatóságának. A páciens szempontjából nemcsak a kihordhatóság esszenciális kérdés, hanem az is, hogy az életmódjához, aktivitásához leginkább megfelelő implantátumot kapja meg – derül ki Börzsei-Knoll Veronika szavaiból. A páciens az orvosi vizsgálat és konzultáció után, a műtétet megelőzően egy felsőfokú végzettséggel rendelkező szakasszisztenstől kap választ minden felmerülő kérdésére.

Több beteget hozott a ROSA, mint a várólista

Az Emineonál nem történt érezhető esetszám emelkedés a műtéti várólistákon tapasztalható „túlzsúfoltság” miatt.

Éppen a Covid-járványt megelőzően, rendkívül lendületesen indultunk 2018-ben, kétezer feletti műtétszámmal. A pandémiás gapet a covid-teszteléssel és a járóbeteg-ellátás felpörgetésével igyekeztünk túlélni. Azóta folyamatosan építkezünk, az éves tervezett műtétszámunk 1500 – sorolta a számokat az igazgató, beszámolva ugyanakkor arról, hogy a ROSA „vonzza a betegeket”, nemcsak a térd-, de érdekes módon a hagyományos csípőprotézis beültetésre érkezők száma is megduplázódott, mióta munkába állították az eszközt. – A tervezett 150 térdprotézis beültetést már most tíz százalékkal túlteljesítettük, jövőre pedig már 300 ilyen beavatkozást tervezünk – mondja Börzsei-Knoll Veronika.

A műtétet követő rehabilitáció a beültetést követően azonnal, gyógytornász segítségével kezdődik el, amelynek során megtanítják a beteget a protézis használatára, a végezhető mozgások fokozatos elvégzésére. Erről már Fábián Kálmán, az Emineo stratégiai igazgatója beszélt, hozzátéve azt is, hogy – elsősorban a budapesti betegek számára – elérhető posztrehabilitációra is van lehetőség. A vidékiek ebből a szempontból hátrányban vannak ugyan, de nekik azt a telefonos applikációt kínálják, amelyben a gyógytornász szakmai útmutatása alapján térhetnek vissza a mindennapi megszokott rutinjukhoz.

A kórházban egyébként továbbra is elérhető a hagyományos eljárással végzett térdprotézis beültetés, a két műtéti eljárás árában mintegy félmillió forintos eltérés van. A ROSA-val végzett beavatkozásért – az implantátum ára mellett – 3 millió 150 ezer forintot kell fizetni.

Bejött a baleseti sebészeti ügyelet

Bár sokan bukást jósoltak, amikor az Emineo elsőként a magánszolgáltatók között bevezette a traumatológiai ügyeletet, mára kiderült: megérte.

A hét minden napján 8 és 20 óra között látjuk el a baleseti- és sportsérüléseket, csonttöréseket, ficamokat, zúzódásokat – számolt be Fábián Kálmán stratégiai igazgató, hozzátéve, hogy szükség esetén az akut műtéti ellátást is biztosítják. – Vannak, akik a beavatkozást már nem helyben végeztetik el, hanem – a magas költségekre való tekintettel – inkább valamelyik állami kórházba mennek, de az ügyeletre érkezők mintegy 60 százaléka az általunk kínált szolgáltatást veszi igénybe.

 

Tarcza Orsolya
a szerző cikkei

(forrás: MedicalOnline)

Könyveink