Plazmaferezis centrum Debrecenben
A plazmaferezis a véradás egy formája, melynek során egy speciális készülék segítségével a levett vért plazmára, illetve sejtkomponensekre bontják. A teljesen automatizált eljárás során steril és zárt körülmények között centrifugálással, majd szűréssel különítik el a két alkotórészt, melyek közül a sejtes elemeket a donor ismételt szúrás nélkül visszakapja, míg a 90 százalékban vizet tartalmazó plazmát küldik el a gyógyszergyártóhoz.
Magyarországon a gödöllői Humán Bioplazma Kft. gyárában készítenek belőle életmentő gyógyszereket a hemofiliában szenvedőknek, a súlyos szeptikus fertőzötteknek, illetve a gyakran vetélő nőknek. Illés Béla azt is elmondta, hogy a most átadott centrum 12 gépén megfelelő számú donor jelentkezése esetén évente 14-15 ezer liter plazmát vehetnek le a jelentkezőktől.
Szabó Imre intézetvezető főorvos hozzátette: bárki lehet donor 18 és 60 év között, amennyiben orvosi vizsgálaton átesve megfelel. Megvizsgálják vérképét, összfehérje immunglobulin állományát, illetve átesik egy vírusszűrésen. Reményei szerint sokan megértik, hogy véradásukkal nagyon sok embertársuknak segíthetnek.
A Plazmaferezis Kht. ügyvezetője szerint további centrumokat kívánnak létrehozni elsősorban egyetemekhez kapcsolódva Budapesten, Szegeden és Miskolcon is.
MTI