hirdetés
2025. január. 23., csütörtök - Zelma, Rajmund.

Operatív törzs: szerdáig foglalhatnak időpontot online a 16-18 évesek

Mától szerdáig foglalhatnak oltási időpontot a 16-18 évesek, az oltásuk csütörtökön kezdődik, hangzott el az operatív törzs sajtótájékoztatóján.

A korosztály csaknem 200 ezer tagja közül 84 ezren regisztráltak az oltásra, ők a csütörtöktől jövő keddig tartó kampányban a Pfizer vakcinájával kaphatnak védőoltást – mondta a sajtótájékoztatón Müller Cecília országos tisztifőorvos. Amennyiben az oltás időpontja az iskolai tanítás idejére esik, az igazolt hiányzásnak számít. Kérte, hogy a fiatalok le- és kitöltött hozzájáruló nyilatkozattal menjenek az oltópontokra, amelyet alá kell írnia a szülőnek vagy gondviselőnek is; és vigyék magukkal a taj-kártyájukat és a személyi igazolványukat. Ha valaki megbetegszik, és mégsem tud elmenni a foglalt időpontra, később pótolhatja az oltást.

A 18 évesnél idősebb regisztráltak számára jelenleg a Sinopharm, az AstraZeneca és a Szputnyik oltóanyaga áll rendelkezésre. A héten 1 900 háziorvos kap 19 ezer adagnyi, egydózisos Janssen-vakcinát is. A szakember elmondta, a magyar lakosság 44 százaléka van beoltva; a múlt héten lassabban haladtak az oltások, de most új lendületet vesznek.  Mostanáig 4 305 775-en kapták meg legalább az első és 2 503 575-en a második oltásukat is. A teljes védettség a második oltás után egy-két héttel alakul ki, de egyetlen vakcina sem véd 100 százalékosan a vírustól.

Vannak néhányan, akiknek a szervezete nem reagál kellőképp az oltóanyagra, őket a közösségi immunitás védi meg. Ezért ismét mindenkit a regisztrációra buzdított. Mint mondta, a világban már sok száz millió embert oltottak már be, ezek az adatok és tapasztalatok meg kell hogy győzzék a bizonytalanokat.

Müller Cecília elmondta, a járványügyi helyzet egyre kedvezőbb, a gyógyultak száma háromszorosa az aktív fertőzöttekének. Kórházban 3384 koronavírusos beteget ápolnak, közülük 394-en vannak lélegeztetőgépen.

A tisztifőorvos utalt arra, hogy a múlt pénteken a WHO a 18 évesnél idősebbek számára jóváhagyta a Sinopharm vakcináját. Úgy fogalmazott: "számunkra ez bizonyíték, megerősítés", de nem meglepetés. Hangsúlyozta: a magyar szakemberek és hatóság már hónapokkal korábban ugyanerre a szakvéleményre jutottak. Mint mondta, Magyarország hagyományosan Európa legfelkészültebb országainak egyike járványügyi értelemben. Méltatta az itt működtetett nemzetközi figyelőszolgálatot és a most kibővíteni és fejleszteni tervezett BSL 4-es szintű laboratóriumot.

Megemlékezett neves, járványok leküzdésében nagy szerepet játszó hazai szakemberekről is. Takács Gyuláról, aki az 1968-69-es, hongkongi infulenzajárvány idején olyan fejlesztéseket hajtott végre, amelyekkel jelentősen csökkenthető volt a magyar áldozatok száma. Farkas Elekkel közösen fejlesztették ki a kiütéses tífusz felszámolásához szükséges oltóanyagot.

Újhelyi Károlynak köszönhető, hogy gyerekeknek napjainkban beadható a di-per-te és a tífusz-tetanusz oltás. Berencsi György professzornak a járványos gyermekbénulás felszámolásában van elévülhetetlen érdeme. De megemlítette Marek Józsefet, Barta Adorjánt és Aujeszky Aladárt is; hozzátéve, hogy jelenleg is a "One Health", elve alapján, humán- és állategészségügyi szakemberek közösen dolgoznak együtt.

Végezetül az országos tisztifőorvos megköszönte a 73. születésnapját ünneplő Országos Mentőszolgálat munkatársainak, "a bajtársaknak", hogy az otthoni mintavételekkel segítik a munkát. "Ez nem alapfeladatuk" - húzta alá.

Kérdésre válaszolva elmondta: továbbra is azt javasolják, hogy az AstraZeneca oltásból a második adagot 12 hétre adják be az embereknek, de aki esetleg utazásra vagy műtétre készül, és szeretne hamarabb teljesen védetté válni, az kérheti, hogy korábban kapja a második adagot. Mivel az alkalmazási előirat 4-12 hét között ezt lehetővé teszi, "nem zárkóztak el ettől", de hisznek a megjelent tanulmányban, miszerint a két oltás közti hosszabb idő magasabb ellenanyagszinttel jár. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy ezt az igényt jelezni kell ott, ahol az első oltást kapta az illető, és mivel egy ampullában tíz ember számára elegendő oltóanyag van, akkor kap értesítést, ha összegyűlt arra az oltópontra a tíz ember akár első, akár második oltásból.

Müller Cecília elmondta, azok a 16-18 év közöttiek is regisztrálhatnak, akiknek krónikus betegségük van. Nekik kifejezetten ajánlott, jegyezte meg, hozzátéve, hogy számukra már néhány héttel korábban lehetővé tették az oltás felvételét.

OMSZ-főigazgató: csak a világháborúk és 1956 állította a mostanihoz hasonló kihívás elé a mentőket

Csak a világháborúk és az 1956-os forradalom állította a mostani járványhoz mérhető kihívás elé a mentőszolgálatot, mondta az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) főigazgatója az operatív törzs online sajtótájékoztatóján hétfőn.

Csató Gábor a mentők napján, egyúttal az OMSZ 73. születésnapján és a szervezett magyar életmentés kezdetének 134. évfordulóján hangsúlyozta, erőfeszítéseiket a pandémia kezdetétől két cél vezérelte: az, hogy mindent megtegyenek a betegekért és megóvják a mentők testi és lelki egészségét.

"Bajtársaink a normál mentési feladataikon felül a mai napig több mint 160 ezer fertőzésgyanús vagy koronavírus-fertőzött embernek nyújtottak segítséget, és önkéntesek bevonásával 1,2 millió járványügyi mintavételt végeztek". Kiemelte, a nagy terhelés ellenére 2020-ban sem tört meg az a tendencia, hogy csökkent a kiérkezési idő. Bár 2015-höz képest mintegy 20 százalékkal több esetben kellett életet menteniük, helyszínre érkezésük idejét sikerült tovább javítaniuk.

Csató Gábor elmondta, hogy bajtársaik egészségére mindig a legnagyobb odafigyeléssel vigyáztak és vigyáznak ma is, ehhez a kezdetektől minden szükséges felszerelés biztosított volt. A legrosszabb időszakban mintegy 2,5 százalék volt a fertőzöttek aránya a mentőszolgálatnál, mára ez a védőoltás eredményeként minimálisra csökkent. Az OMSZ-főigazgató megjegyezte, hogy munkatársai a járvány alatt eddig több mint 12 millió gumikesztyűt, több mint 3 millió védőmaszkot és több mint 500 ezer védőoverált használtak el.

Csató Gábor köszönetet mondott az elhivatott munkát végző bajtársainak, az őket segítő önkénteseknek, felsőoktatási hallgatóknak, betegszállító szervezeteknek, magánszemélyeknek, cégeknek, civileknek, a magyar társadalom egészének a tevékenységükhöz nyújtott támogatásért. Felhívta a figyelmet ugyanakkor arra, hogy bár a mentőszolgálat büszke lehet az elvégzett munkára, a járványnak nincs vége, a következő hetekben is ugyanolyan aktívan és komolyan kell dolgozniuk, mint eddig.

(forrás: MTI)

Könyveink