2024. december. 23., hétfő - Viktória.

Operatív törzs: 550 ezer adag Sinopharm-vakcina érkezik kedden

Kedden 550 ezer adag kínai Sinopharm-vakcina érkezik Magyarországra, ez a mennyiség 275 ezer ember beoltására elegendő, ismertette az országos tisztifőorvos a koronavírus-járvány elleni védekezésért felelős operatív törzs online sajtótájékoztatóján hétfőn.

Müller Cecília elmondta, ezen a héten további 50 ezer ember oltására alkalmas orosz fejlesztésű Szputnyik V, valamint 102 960 adag Pfizer-oltóanyagot várnak, utóbbit 51 480 ember kaphatja majd meg. Nagyon fontos mindannyiunk számára a hatásosság és a biztonságosság, ezt a két fő szempontot követjük minden újabb vakcina bevezetésekor – hangsúlyozta.

A kínai vakcináról szólva a tisztifőorvos közölte: ez a védőoltás egy régi, bevált és ismert technológia, tartalmazza a teljes vírust elölt, inaktivált formában, így betegséget nem tud okozni, ugyanakkor kiváltja a teljes immunreakciót. A vakcina megérkezése után a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) megkezdi az úgynevezett felszabadító vizsgálatot, amit minden gyártási tétel esetében elvégeznek, ez után tudják az orvosok rendelkezésére bocsátani a vakcinát. A kínai oltást azért is várják, mert sokkal egyszerűbben kezelhető, mint más hasonló vakcinák, átlagos hűtőszekrényben, 2-8 fokos hőmérsékleten, hosszú ideig tárolható. A kedden érkező vakcina ráadásul  ismereteik szerint  egyadagos fecskendőbe töltött, tűvel ellátott kiszerelésben fog érkezni, ezért a beadása is rendkívül egyszerű lesz.

A tisztifőorvos szólt arról is: a jelenleg forgalomban lévő vakcinák mindegyike biztonságos és hatásos. Kizárólag akkor kell gondolkodnia az oltó orvosnak, hogy melyik vakcinát válassza, ha valamilyen egészségügyi ok miatt "különös méltánylást" érdemel egy beteg. "Ebben az esetben az oltó orvos jelzi az igényét, és ezt is meg fogjuk oldani"  fogalmazott. Hozzátette: a vakcinagyártók folyamatosan figyelik a beoltottakat, ez azért is fontos, hogy megtudják, mennyi ideig ad védettséget egy-egy oltás, illetve újabb és újabb csoportokon, például várandós nőkön, illetve gyermekeken is tesztelik az oltóanyagokat.

Müller Cecília elmondta azt is: a világszerte romló járványügyi adatok rávilágítanak, hogy továbbra is heroikus küzdelem zajlik a világban a koronavírus-járvány megfékezésére. Ezt teszi Magyarország is.

Az AstraZeneca brit-svéd gyógyszergyár és az Oxfordi Egyetem közös fejlesztésű, koronavírus elleni vakcináinak újabb szállítmánya a Bács-Kiskun Megyei Kormányhivatal Népegészségügyi Főosztályának épületében Kecskeméten 2021. február 15-én. MTI/Ujvári Sándor
Az AstraZeneca brit-svéd gyógyszergyár és az Oxfordi Egyetem közös fejlesztésű, koronavírus elleni vakcináinak újabb szállítmánya a Bács-Kiskun Megyei Kormányhivatal Népegészségügyi Főosztályának épületében Kecskeméten 2021. február 15-én. MTI/Ujvári Sándor

A járványügyi adatokat ismertetve közölte, majdnem kéthónapos folyamatos csökkenést követően az elmúlt két hétben ismét nőtt az áldozatok és a fertőzöttek száma. Az új fertőzöttek száma az elmúlt héten 23 százalékkal emelkedett. Az elmúlt napon 1337 új fertőzöttet azonosítottak, és elhunyt 46 beteg. A kórházban ápoltak száma 3 883, közülük 314 beteg szorul lélegeztetőgépre. Mint mondta, az adatok alapján valószínű, hogy többféle mutáns vírus is terjedni kezdett a világban. A brit mutánst Magyarországon 69 esetben azonosították, és további 35 esetet vizsgálnak az NNK laboratóriumában.

Megjegyezte: bizonyos, hogy a brit mutánsnak elkezdődött a közösségi terjedése. A szakirodalom már 7-8 mutációt ismer, amelyek felismerése járványügyi szempontból rendkívül fontos, hiszen befolyásolhatják a vakcinák hatásosságát. Újságírói kérdésre közölte azt is: a kínai vakcina a hasonló oltásoknál egyszerűbb kezelhetősége miatt kifejezetten alkalmas arra, hogy háziorvosi körzetekben oltsanak vele.

György István: a regisztrált idősek és a 60 év alatti krónikus betegek oltása folytatódik

Ezen a héten is a regisztrált idősek és a 60 év alatti, krónikus betegek oltása folytatódik  közölte a Miniszterelnökség területi közigazgatásért felelős államtitkára, az oltási munkacsoport vezetője a sajtótájékoztatón.

György István elmondta: a héten négy vakcinával oltanak, a Pfizerével, a Szputnyikkal, az AstraZenecáéval, a Modernáéval, és várják a kínai Sinopharm-vakcinát is. Azt mondta: a regisztrált legidősebbek a Pfizer- és a Szputnyik vakcinát a kórházi oltópontokon kapják meg; a kedden érkező Pfizer-szállítmányból 40 ezer adagot adnak erre a célra. A kijelölt háziorvosi praxisok 8-8 embert szervezhetnek kórházi oltópontokra, ezzel 40 ezer idős ember oltására lesz lehetőség. A felhasználásra már engedélyezett 20 ezer orosz oltóanyagot már nemcsak a budapesti, hanem a vidéki kórházi oltópontokra is kiszállítják. Erre az oltásra a háziorvosok 60 év feletti, krónikus betegséggel nem küzdő idős embereket választhatnak ki.

Az AstraZeneca-vakcinával folytatják a 60 év alatti krónikus betegek oltását, a szállítmány 28 200 ember oltását teszi lehetővé, ez 2280 háziorvos végzi. A vakcinatípus beadásánál az orvosok szabadságot kapnak abban, hogy mely krónikus beteg pácienseik beoltását tartják sürgetőbbnek annak egészsegi állapota alapján, kortól függetlenül. A múlt hét csütörtökön érkezett Moderna-vakcinával az idősotthonok második körös oltását folytatják, az oltócsoportok azokra a helyekre is mennek, ahol eddig a járványügyi helyzet miatt nem lehetett oltani.

Az államtitkár beszámolt arról, hogy a következő egy hétben a kórházi oltópontokon 60 ezer idős embert olthatnak be, a háziorvosoknál csaknem 23 ezer krónikus beteg kaphat oltást, valamint több mint 5000, idősotthonban lakó és dolgozó kaphatja meg első oltását Moderna-vakcinával. Emellett a Pfizer oltóanyagával a második körös oltást több mint 70 ezer, szociális intézményben gondozott és dolgozó kaphatja meg. Ezen a héten megérkezhet egy újabb orosz és az első kínai vakcinaszállítmány is, azokkal azonban csak akkor számolnak, ha a Nemzeti Népegészségügyi Központ elvégezte a szükséges vizsgálatokat, és engedélyezi alkalmazásukat.

Ezen a héten is a háziorvosok értesítik az oltandókat, az oltások továbbra is oltópontokon történnek. Tömeges oltás esetére 102 kórházban, 120 szakrendelőben és 5004 háziorvosi rendelőben jelöltek ki oltópontokat. A szak- és a háziorvosi rendelőkben az oltások ütemes szakaszában több mint 5000, a tömeges szakaszban több mint 7000 oltóhely is kijelölhető. Az ütemes oltásban egy hét alatt, valamint a tömeges, hétvégi oltásban két nap alatt körülbelül egymillió ember oltása végezhető el maximális kapacitás igénybevételével.

A harmadik oltási szakaszban, a tömeges oltási héten több mint másfél millió, a teljes kapacitást kihasználva és teljes hajlandóság esetén csaknem kétmillió ember is beoltható hét nap alatt. Az ütemezett szakaszban a regisztráltak a háziorvostól kapnak értesítést, a tömeges oltási hétvégén és héten levélben értesítik az oltásra várókat. Készen állnak arra, hogy az országba érkező vakcinákat mihamarabb felhasználják, és így minél hamarabb biztosítsák a védettséget, ami előfeltétele az ország újranyitásának.

December 26-tól eddig már 336 297 embert oltottak be, és 129 339-en kapták meg a második oltást.

György István kitért arra, hogy a rendelkezésre álló oltóanyagok mennyisége és a szállítások ütemezése nem teszi lehetővé, hogy az oltóhelyeken többféle vakcinatípus közül lehessen választani. Az oltóanyagok az EU egyetlen más tagállamában sem választhatók. Azt mondta, a vakcinaválasztás szabadsága úgy biztosított, hogy egyrészt az oltás önkéntes, másrészt mindenki eldöntheti, hogy az adott oltóhelyen felajánlott vakcinát elfogadja-e. Az állampolgárok értesülnek arról, hogy a kijelölt oltóhelyen és időpontban milyen oltóanyaggal végzik az oltás. Erről a jelenlegi szakaszban a háziorvos már az időpont-egyeztetéskor tájékoztat, a tömeges oltás esetén az oltási értesítőben benne lesz, hogy milyen típusú vakcinával oltanak.

A Magyarországon elérhető vakcinák mindegyike biztonságos, és egyformán képes 90 százaléknál magasabb mértékben elérni az immunizációt. Arra kérnek mindenkit, hogy senkit ne beszéljen le semmilyen vakcináról. A magyar hatóságok világszínvonalon dolgozó szakemberei minden olyan oltóanyag szükséges vizsgálatát elvégzik, amelyek még nem rendelkeznek az európai hatóság engedélyével, hangsúlyozta.

(forrás: MTI)
Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
hirdetés