Nyilvános a FIDESZ programja
A képviselő szerint stratégiai szerepet kell adni a járóbeteg-szakellátásnak, az ugyanis teret ad az egynapos beavatkozásoknak, s egyúttal tehermentesíti a kórházi szektort is. Mindez a várólisták hosszának csökkentéséhez is hozzájárulhat. A fekvőbeteg-ellátásról szólva rámutat arra, hogy a kórházak felhalmozott adósságállományának rendezése az ellátás biztonságának megőrzéséhez elengedhetetlen. A kórházak privatizációját a Fidesz nem támogatja, a kórházaknak közösségi tulajdonban kell maradniuk – áll a párt programjában. A kormányzásra készülő párt szakpolitikusa szerint biztosítani kell azt is, hogy a mentőautók az ország valamennyi pontját 15 percen belül elérjék, a mentőszolgálat eszközállományának cseréjét pedig haladéktalanul el kell kezdeni.
A programban felhívják a figyelmet arra is, hogy ma GDP-arányosan egy százalékkal, mintegy 300 milliárd forinttal kevesebb fordít az állam egészségügyi ellátórendszer finanszírozására, mint a szomszéd országokban. A Fidesz célja, hogy a következő kormányzati ciklus során ez az arány javuljon. A párt elkötelezett a szolidaritási elvű, nemzeti kockázatközösségen alapuló, egységes biztosítási rendszer fenntartásában.
A szakpolitikus szerint a mostani kormányzat gyógyszer-gazdaságossági törvénye rontott a gyógyszerellátás biztonságán, a patikaalapítás liberalizációjának eredményeként pedig közel 600 kispatika ment csődbe, ezért a törvény újragondolása, valamint a patikaalapítás újraszabályozása elengedhetetlen. A Fidesznek célja az ÁNTSZ korábbi feladatainak visszaállítása, hatósági jogosítványainak megerősítése, valamint a kamarák szerepének újragondolása. Kiemelt célnak tekintik a lakosság egészségi állapotának javítását és a területi különbségek csökkentését.
Pesti Imre felhívja a figyelmet arra is, hogy több orvosra és több nővérre van szükség. El kell érni, hogy a külföldre távozó magyar orvosok és szakdolgozók hazatérjenek, a külföldre készülők pedig Magyarországon maradjanak, ehhez pedig életpályamodell kidolgozása szükséges. Hozzáfűzi, hogy a rezidensképzés egészét is újra kell gondolni.
A Soltész Miklós, a Fidesz-KDNP frakciószövetség népjóléti kabinetjének vezetője által jegyzett szociálpolitikai rész rögzíti: új alapokra kell helyezni a szociálpolitikát; közös alapérték a szociális biztonság, az esélyek kiegyenlítése és az egymás iránti megbecsülés és elköteleződés (szolidaritást). Ezek anyagi hátterét a jól működő gazdaság, a foglalkoztatás és a kiemelt alapértékek mentén kialakított támogatási rendszer adja. Kiemelt terület a családok erősítése, a gyermekvállalás támogatása; az idősek tisztelete, megbecsülése, biztonsága; a fogyatékossággal élők helyzete; szociális, gyermekvédelmi-gyermekjóléti szolgáltatások; a cigányság körülményei, társadalmi beilleszkedése; a nyomor enyhítése; otthonteremtés, lakhatás; a jövő építése.
A társadalompolitika alapja a család. Mint írja, túl kell lépni azon "a szűk látókörű szemléleten", amely kizárólag a magánszférába tereli a családok és ezen belül a gyermekvállalás ügyét. A családpolitikát kiterjedt védelmi rendszerré kell szélesíteni: ez családbarát környezet kialakítását, az otthonteremtés feltételeinek megteremtését, család- és munkahelyprogramokat, a gyermekek napközbeni ellátásának biztosítását, szolidaritáson alapuló családsegítő és mentális szolgáltatásokat, esélynövelő iskolarendszer kialakítását, a családok hatékonyabb védelmét és összetartozását segítő közösségi, civil kezdeményezések támogatását jelenti.
A nyugdíjasokat érintő kérdésekről Soltész Miklós úgy véli: nemcsak a nyugdíjas-társadalom szerzett jogokra épülő nyugellátásának védelmére, a nyugdíjak vásárlóértékének megőrzésére van szükség, hanem olyan komplex szolgáltató rendszerre, amely ennek a társadalmi rétegnek a megbecsülését és biztonságát hivatott megteremteni. Hangsúlyozza, nem engedik, hogy az állami nyugdíjak mellett szolgáltatást biztosító magánnyugdíj-pénztári rendszer megtakarításai veszélybe kerüljenek.
Megújítandónak tartják a fogyatékosságügyi politikát is, míg a cigányság problémáit nemzeti ügyként, és nem pusztán szegénypolitikaként kezelnék. A szegénység és a cigányság kérdésének összefűzése legfeljebb a szélsőséges vélemények térnyeréséhez vezethet - közölte a politikus, aki szerint kiutat a jelenlegi nyomor kezelésének és a jövő építésének együttes megvalósítása jelent.
A nyomort a további leszakadás megakadályozásával, a banki és közüzemi tartozásokat felhalmozók lakhatásának biztosításával enyhítenék. A legmélyebb szegénységben élőkkel kapcsolatban azt írja: nincs értelme fenntartani a feneketlen vödörbe öntött pénzek mai gyakorlatát, munkára ösztönző támogatásokkal, a telepek, putrik, gettók átalakításával, a kriminalizálódás megfékezésével, a kilátástalan szegénység újratermelődésének megakadályozásával kell jövőképet kínálni. Az ifjúsággal kapcsolatban rögzíti: a sport az egészséges lelki és testi fejlődést, valamint a közösség életre nevelést biztosítja; az otthonteremtés pedig a jövőtervezést és a családalapítást szolgálja.
A Nemzeti ügyek politikája címmel publikált 95 oldalas program ajánlásokkal kezdődik, többek között olyan emberek ajánlják a programot, mint Járai Zsigmond, a Fidesz korábbi pénzügyminisztere, Nagy Tímea olimpiai bajnok kardvívó vagy Vizi E. Szilveszter, a Magyar Tudományos Akadémia korábbi elnöke. Ezután a Fidesz és a KDNP politikusai hat nagyobb részben mutatják be a program lényegesebb pontjait. Az Orbán Viktor pártelnök neve alatt futó fejezet címe Nemzeti ügyek politikája, a gazdasági részt Matolcsy György korábbi fideszes gazdasági miniszter jegyzi, a rendteremtésről Lázár János, a honvédelmi bizottság fideszes elnöke, az egészségügyről Pesti Imre, a Fidesz egészségpolitikusa, a szociális kérdésekről Soltész Miklós, az Országgyűlés szociális bizottságának KDNP-s alelnöke, a demokratikus berendezkedésről Navracsics Tibor, a Fidesz frakcióvezetője ír. |