Lassabb, rosszabb és drágább lesz a kórházi beszerzés?
A Népszava szerint a feladat központosításával a kórházak eszközellátása várhatóan lassabb, kiszámíthatatlanabb, rosszabb és drágább lesz.
A kórházi közbeszerzések központosítási tervével Pintér Sándor belügyminiszter a Magyar Kórházszövetség 2024-es őszi konferenciáján állt elő. Mint akkor jelezte: a kórházak irányításának központosítását követi az anyagellátásé. Tervei szerint egyetlen nagy pátyi raktárból látják majd el valamennyi intézményt gyógyítási eszközökkel. Közölte azt is, hogy amint megnyitják az új logisztikai központot, 26 raktárat bezárnak. A központi anyagellátó 200 féle eszközzel nyit és fokozatosan bővítik a kínálatát. Pintér Sándor szerint ugyanis, ha egy OBI, vagy Spar meg tudja oldani akár 40-50 ezer termék központi raktározását, miért ne menne ez az egészségügynek is.
A Népszavának Rásky László, az Orvostechnikai Szövetség főtitkára a tervezettel kapcsolatban elmondta: a beszállító cégek évtizedek óta, rövid határidővel, költséghatékonyan, profin megoldják a fogyóanyagok pótlását országszerte.
A feladat központosításával a kórházak eszközellátása várhatóan lassabb, kiszámíthatatlanabb, rosszabb és drágább lesz.
Ugyanezen jogszabály-javaslat megteremti a lehetőségét annak, hogy az Országos Kórházi Főigazgatóság (OKFŐ) inkasszóval behajtsa a közbeszerzési eljárások díját, ha az nem érkezik meg időben a kórházaktól a fenntartó számlájára. A tervezett eljárás szerint a jövőben Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) a szolgáltatóknak járó finanszírozásból vonja a tartozás összegét – értelmezte lapunknak a változást Rásky László, aki azt is megjegyezte: meglehetősen kegyes az intézményeihez a fenntartó, hiszen az amúgy is forráshiánnyal küzdő intézményeitől legfeljebb a havi finanszírozásuk tíz százalékát vonja el egyszerre.