Konszolidáció után is marad 41 milliárdos tartozása a kórházaknak
Érkezik a kórházi adósságcsökkentő csomag nyárra várt második része, de aligha ez lesz idén az utolsó, írja a Népszava.
A kormány nyárig két részletben mintegy 105 milliárd forintnyi tartozást rendez. Az első részletet, mintegy 64 milliárd forintot május végéig kapták meg a kórházak, további 41 milliárdról pedig kedden jelent meg a jogszabály, azaz ez az összeg is hamarosan ott lehet az egészségügyi intézmények számláin.
Ám még ezzel az összeggel sem sikerül a kormányzatnak orvosolnia az egészségügy finanszírozási gondjait, mert a mostani újabb 41 milliárd forintnyi számla rendezése után is marad több mint 41 milliárd lejárt tartozása a szektornak. amely az év végéig a legóvatosabb becslések szerint is havonta újabb 12-13 milliárddal forinttal nő, aaz év végére ismét összejön 130 milliárd forintnyi tartozás.
– Az orvostechnikai beszállítók érdekképviseletei által végzett belső felmérés szerint, az adósságrendezés módja és összege miatt ismét az eszközszállítók jártak a legrosszabbul – mondta a Népszavának Rásky László, Orvostechnikai Szövetség főtitkára. Miközben a legutóbb adósságrendezésre kiutalt 64 milliárdos összegnek fedezetet kellett volna nyújtania a tavaly év végi teljes tartozásállomány rendezésére, az orvostechnikai beszállítók csupán 62 százaléka kapta meg a december 31-i követelésének legalább 80 százalékát. És bár egyes intézményeknek maradt pénze a 2024. február 29-i lejárt adósságállomány egy részének törlesztésére is, az orvostechnikusok 86 százaléka követeléseinek kevesebb mint a 20 százalékát kapta meg. Sőt van olyan cég, amelynek egyetlen fillér sem jutott. A főtitkár szerint ez is azt mutatja, hogy a tartozások kiegyenlítésére utalt összeg elosztási elve nem jó, s a pénz is kevés. A mostani adósságrendezéssel is marad olyan eszköz, amit már rég elhasználtak a műtéteknél az intézmények, de azok kifizetésére legalább újabb fél évet kell várniuk a cégeknek.