Kikerült az új ügyeleti rendszerből a háziorvosok legnagyobb félelme
Az ATV Start című műsorában Keczéry Attila, a Magyar Orvosi Kamara titkára, zuglói háziorvos beszélt az október 1-jén Budapesten bevezetésre kerülő új orvosi ügyeleti rendszerről.
Keczéry elmondta, hogy a legtöbb fővárosi háziorvos „várakozik”, hogyan fog alakulni az új ügyeleti rendszer Budapesten. Különösen aggodalomra adott okot, hogy a budapesti háziorvosok többsége ötven éve „nem látott el gyermekeket”, és felmerült, hogy az új ügyeleti rendszerben gyerekeket is el kellene látniuk. „Hála Isten (...) Takács Péter államtitkár úr megnyugtatta a háziorvosokat, hogy a fővárosban felnőtt és gyerekügyeleti rendszer lesz” – hangsúlyozta. Ugyanakkor a háziorvosok még várják a pontos szerződéseket az Országos Mentőszolgálattól.
Az új rendszer szerint hétköznapokon délután négytől este tízig a háziorvosok látják el az ügyeletet, este tíz után pedig az Országos Mentőszolgálat veszi át a feladatot reggel nyolcig. Hétvégén és ünnepnapokon reggel nyolctól délután két óráig a háziorvosok, délután két órától másnap reggel nyolcig pedig a mentőszolgálat fog ügyeletet biztosítani. Keczéry hangsúlyozta, hogy bár az államtitkár kérte a háziorvosokat, hogy ne változtassanak a rendelési idejükön, az új rendszer miatt sok orvosnak akár napi 12 órát is dolgoznia kellene, ami nem biztos, hogy vállalható lesz.
Keczéry elmondta, hogy a fővárosi háziorvosok nem rendelkeznek megfelelő sürgősségi ellátási tapasztalattal, mivel 20 éve nem vesznek részt ügyeleti ellátásban. Ezért a Magyar Orvosi Kamara azt kérte, hogy az új rendszer bevezetését halasszák el legalább januárig, és addig biztosítsanak megfelelő oktatást a háziorvosok számára. Véleménye szerint, ha ez nem történik meg, komoly betegbiztonsági kockázatok merülhetnek fel. Az interjú során szó esett a betegedukáció hiányáról is. Keczéry hangsúlyozta, hogy az oktatás hiánya miatt sok beteg indokolatlanul hívja az ügyeletet vagy fordul sürgősségi ellátáshoz. Azt javasolta, hogy a televízióban minden reklám előtt legyen egy rövid, 15-20 másodperces egészségügyi tájékoztató blokk, amely segít eligazítani a betegeket, mikor forduljanak ügyelethez, mentőhöz vagy háziorvoshoz.