Ipari szinten fogják inaktiválni a vírusokat Pécsett
A Pécsi Tudományegyetem Virológiai Nemzeti Laboratóriuma és a RoLink Biotechnology Kft. együttesen új korszakot nyit a járványok elleni védekezésben. Az UV-inaktiváción alapuló technológia ipari szintre emelésével olyan megoldást kínálnak, amely forradalmasíthatja a vírusok elleni kutatási és fejlesztési munkákat, miközben jelentősen növeli a virológiai és vakcinfaejlesztési kutatások lehetőségeit, és csökkenti a költségeket.
A projekt keretében egy automatizált, nagy kapacitású UV-inaktivációs platformot terveznek kialakítani a szakemberek, amely alkalmas lesz különböző típusú vírusok inaktiválására. A fejlesztés során olyan kulcsfontosságú területekre helyezik a hangsúlyt, mint a vírusok inaktiválás utáni minőségellenőrzése, a fehérjeszerkezet megőrzése, valamint az ipari szintű előállítási kapacitás biztosítása. Az UV-inaktivált vírusok felhasználása biztonságosabbá teszi a kutatási és fejlesztési folyamatokat, mivel nem igényel magas biztonsági szintű laboratóriumot. Az eljárás hatékonysága lehetővé teszi a gyors reagálású vakcinafejlesztéseket, az inaktivált vírusok pedig alkalmasak lehetnek diagnosztikai tesztek fejlesztésére és gyártására.
A RoLink Biotechnology Kft. a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal által meghirdetett Gyorsítósáv program keretében indítja el új projektjét, amelynek célja egy innovatív UV-inaktivációs technológia ipari szintű fejlesztése és alkalmazása. A "Védelmi képességfejlesztés a járványok korában: UV-inaktiváció" című, 2023-1.1.2-GYORSÍTÓSÁV-2024-00020 azonosító számú projekt összköltsége 410 763 697 forint, amelyből a vissza nem térítendő támogatás összege 296 071 910 forint.
A Pécsi Tudományegyetem Virológiai Nemzeti Laboratóriuma és a RoLink Biotechnology Kft. együttműködése biztosítja a széleskörű tudományos hátteret és a gyakorlati alkalmazást segítő infrastruktúrát.