Így buktatja le az NVSZ a korrupt orvosokat
Idén a nyomozók eddig 23 esetben tettek feljelentést hálapénz elfogadása miatt. A Blikk arról ír, milyen módszerekkel dolgozik az NVSZ.
- Tudatos kommunikációs csend lengi körbe az egészségügy átalakítását
- Hálapénz elfogadásával gyanúsítanak két budapesti főorvost
- Nem indul automatikusan etikai eljárás azok ellen, akiket lebuktat a hálapénzkommandó
- 86 vizsgálatból 18 feljelentés egészségügyiek ellen
- MOK: amit a hálapénzről tudni kell
- Korrupt sportorvost jelentett fel az NVSZ
– A bejelentéseket mindig nagyon körültekintően leellenőrizzük, nem megyünk el egy mellett sem – mondta dr. Váradi Piroska rendőr ezredes, az NVSZ Korrupciómegelőzési Főosztály vezetője a Blikknek.
– A megbízhatósági vizsgálatoknál a kollégáim bejelentkeznek az orvosokhoz vagy az egészségügyi dolgozókhoz, és elmondják, milyen problémájuk van, majd a megoldásért cserébe pénzt vagy más jogtalan előnyt ajánlanak. Arra nincs lehetőségük, hogy úgymond rátukmálják az orvosokra, egészségügyi dolgozókra a hálapénzt. Egyértelmű döntési helyzetet kell teremteniük a vizsgálat alá vont személy részére, hogy az esetleges büntetőeljárás során az érintett döntése bizonyítékként felhasználható legyen – magyarázta a módszer lényegét dr. Váradi. Jelenleg egy orvos 8750 forint értékű ajándékot fogadhat el.
– Tanakodtunk rajta, hogy kell-e egyáltalán erről beszélni, hiszen ha valaki arra esküdött fel, hogy tegye a dolgát és a betegeket gyógyítsa, akkor fel sem merülhet benne, hogy 8750 forintig elvár valamit. Kapcsolatban vagyunk a Magyar Orvosi Kamarával, amely kampányt indított a hálapénz ellen. Rendet tenni a fejekben, hogy az emberek ne borítékkal menjenek az orvoshoz.