A szakma határozta meg, mire mennyi idő szükséges
Fogorvosi időkeret (frissítve)
Horváth Zsolt közölte: a rendeletben meghatározták az egyes ellátási formákra fordítható időt. Ha azonban az orvos túllépi a meghatározott időkeretet, ami 30 óra/hét, az azon felüli ellátásokat az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) nem finanszírozza.
Egy fogorvosi vizsgálat tíz, egy receptfelírás öt, míg például az injekció beadása szintén öt perc a rendelet szerint. Azok a fogorvosok, akik nagy praxist visznek, nem tudják majd betartani a rendeletet, és a rosszul meghatározott időtartamok miatt az "időn túlinak" számító ellátásokért nem kapják meg a pénzt.
A fideszes politikus úgy fogalmazott: ez a rendelet "messze van a napi gyakorlattól", és aki ezt megalkotta, már régen dolgozott fogorvosi körzetben.
Horváth Zsolt véleménye szerint a szóban forgó rendelet nem csak az orvosokat érinti hátrányosan, hanem azokat a nehéz élethelyzetben lévő embereket is, akik csak a körzeti fogászati rendeléseket tudják igénybe venni, és szintén nehéz helyzetbe hozza a rendelet az iskolafogászatokat is. Az Országgyűlés Egészségügyi Bizottságának fideszes tagja arra kéri a kormányzatot, hogy vonja vissza ezt a rendeletet, amely "hemzseg a szakmai hibáktól".
Reagálva az elhangzottakra, a szaktárca Minőségi és betegbarát fogászati ellátás címmel közleményt adott ki. Eszerint a június 1-jével hatályba lépett kormányrendelet – a járóbeteg ellátásban 2006-ban bevezetett „5 perces szabályhoz” hasonlóan – a fogászati ellátásban is a minőségi munkát és a rendelkezésre álló források racionális felhasználását hivatott védeni. Lényege, hogy minden egyes fogászati beavatkozáshoz meghatározták a szakma által az ellátás időtartamára javasolt minimális időt. Az egészségbiztosító havi rendszerességgel vizsgálja, hogy a fogorvos által jelentett esetek elvégezhetők voltak-e a szerződött rendelési időben. Azaz, ha egy tömés munkaideje minimum 20 perc és egy fogorvos egy óra alatt 10 tömést számolt el, akkor az OEP a 3 tömés felett elszámolt tételeket nem finanszírozza. Ezek elvégzése a szakma szabályai szerint ugyanis nem reális.
Mindezek fényében a tárca sajtóosztálya szerint Horváth Zsolt, fideszes képviselő tévesen állította azt, hogy az OEP a 30 óra/hét feletti teljesítéseket nem finanszírozza. A valóság ezzel szemben az, hogy az OEP a rendelési idő és az elszámolt ellátás arányát vizsgálja, havi szinten.
Az OEP nyilvántartásai szerint egyébként a szolgáltatók mindössze 6-7 százalékánál fordult elő, hogy irreálisan sok beavatkozást jelentettek egy-egy hónapban, azaz az OEP-pel jelenleg szerződésben álló mintegy 3900 fogászati szolgálat közül kevesebb, mint 300 praxis lépte át a 100 százalékos határt. Köztük vannak olyanok, melyek 200-300 százalékkal nagyobb teljesítményt jelentettek, mint amennyit havonta reálisan elvégezhettek volna. Ez azt is jelenti, hogy ezek a praxisok pl. 1 perc alatt végeznek el egy gyökérkezelést, 5 percnél kevesebbet fordítanak egy tömésre, de a fogkő eltávolításra is kevesebbet fordítanak 5 percnél.
Az idei évben a fogorvosi praxisok finanszírozása havi 103 millió forinttal, azaz 1,2 milliárd forinttal nőtt éves szinten. A minimumidővel kapcsolatos rendelkezések is azt eredményezik, hogy a 100%-os határon belül dolgozó fogorvosi praxisok – az összes praxis 93-94%-a – díjazása emelkedni fog, mivel a kassza zár.
MTI; Medical Online