Covid: emléknapot jelölnének ki, és kártalanítást követelnek
A kormányzat Covid-járvány kezelésről szóló filmjének nyomán az ellenzéki pártok javaslatokkal álltak elő, és a főpolgármester is megszólalt.
A kormány vasárnap este Így győztük le a Covid-járványt címmel a YouTube-on tette közzé a koronavírus-járvány kitörésének ötödik évfordulójára készült videót, amelyre több parlamenti párt is reagált, emléknap kijelölését és kártalanítást követelve.
DK: március 4-e legyen a Covidban elhunytak emléknapja
A Demokratikus Koalíció (DK) azt javasolja, hogy március 4. legyen minden évben a Covidban elhunytak emléknapja - mondta hétfői, online sajtótájékoztatóján az ellenzéki párt elnöke. Gyurcsány Ferenc arról beszélt, hogy a közvetett hatásokat figyelembe véve, akár 18 millió ember is elhunyhatott a Covid-fertőzés következtében.
A magyaroknak különösen nagy fájdalmat okozott a járvány, mert "Európában nem volt ország, amely többet szenvedett volna a betegségtől, a súlyos fertőzéstől, az elhalálozástól. Nálunk haltak meg a legtöbben Európában lakosságszámra vetítve" - fogalmazott.
A Demokratikus Koalíció azt javasolja, hogy március 4-én emlékezzünk az elhunytakra, álljunk meg egy pillanatra és emlékezzünk rájuk, egy pillanatra legyen közös a gyász - mondta a pártelnök. Emlékezzünk azokra, akik iszonyatos erőfeszítéssel segítettek abban, hogy megpróbáljuk túlélni ezt a drámát, emlékezzünk az orvosokra, nővérekre, ápolókra, mentősökre, mindazokra akik segítettek fenntartani a rendet, akik a "közegészségügy környékén, a járványügy környékén" dolgoztak éjjel és nappal - kérte.
Tanulság, hogy amikor az emberiség egészét fenyegeti valami, akkor csak közösen lehet fellépni, akkor a nemzeteknek, az államoknak, a vezetőknek és az embereknek együtt kell működniük - szögezte le Gyurcsány Ferenc.
Zárómegjegyzésként azt mondta: "közös, lemoshatatlan szégyenünk lenne, ha megengednénk, hogy ez a kormány még meg is ünnepelje magát, hogy állítólag, mondják ők önmagukról, jól kezelték a Covid-járványt. Ez a kormány sok ezer ember haláláért felelős, akik nem haltak volna meg, hogyha ez a kormány nem önmagára, nem önmaga hatalmára, nem szokásos propaganda hazugságaira, hanem a mi életünkre figyelt volna" - jelentette ki.
Jobbik: Meddig várat magára a kártérítés és a bocsánatkérés, miniszterelnök úr?
Most, hogy Orbán Viktor "kiörömködte" magát, időszerű lenne beszélni arról a több tízezer károsultról, akik amiatt veszítették el állásukat, mert a hivatásuk végzéséhez kötelezővé tették az oltásokat, amely sok esetben ütközött meggyőződésükkel, lelkiismeretükkel, így visszautasították annak felvételét.
Ezen személyek a kormányzati kényszerítés miatt munkájukat, hivatásukat, sőt megélhetésüket vesztették. Rendőrök, katonák, pedagógusok, egészségügyi dolgozók és más hivatásos dolgozó és családjaik kerültek kilátástalan helyzetbe a kormány kötelező oltási programja és annak elutasítása miatt. Időszerű tehát helyzetüket orvosolni.
A Jobbik éppen ezért azt követeli, hogy kártalanítsák mindazokat, akik a kötelező Covid-oltás elutasítása miatt veszítették el állásukat, hivatásukat és ezáltal megélhetésüket. Nem szabad elfeledkeznünk azokról sem, akik a kormány kényszerítő intézkedése miatt, akaratukkal és meggyőződésükkel ellentétben, lelki - és akár egészségügyi - válságot megélve egzisztenciális félelemből engedelmeskedtek és beoltatták magukat.
A Covid-19 járvánnyal és az elhibázott járványkezeléssel való szembenézés számunkra azt is jelenti, hogy azoknak, akiket igazságtalanul hátrány és kár ért, azoknak kárát tegye jóvá a kormány és kérjen tőlük bocsánatot.
Karácsony Gergely: a kormány nem egészségügyi, hanem politikai járványkezelést végzett
A főpolgármester Facebook-posztjában felidézi, hogy "a miniszterelnök akkor, 5 éve itt a Facebookon jelentette be, hogy az önkormányzatok a húsvéti szünetre való felkészülésben külön jogosítványokat kapnak a kijárási korlátozásokkal kapcsolatosan. Vártuk egész délután. Aztán 23 óra 05 perckor kijött a rendelet, amelyet másnaptól, vagyis nem egészen egy óra múlva már érvényesíteni kellett. És ami arról szólt: azt csináltok, amit akartok".
A fő különbség a kormányzati és a budapesti járványkezelés között, hogy a kormány nem egészségügyi, hanem politikai járványkezelést végzett. Mi Budapesten az emberre, csakis az emberre koncentráltunk - fogalmazott Karácsony Gergely.
A budapesti Covid-járvány alatt világossá vált, hogy az önkormányzatok valódi kihívást jelentenek a kormány számára, mert jobban teljesítenek.