Csinosítgatta egy picit a kormány a rezidensrendeletet
A szakorvos jelöltek idei kaotikus beiskolázása jelezte, hogy lenne mit igazítani a rendszeren – a Magyar Közlönyben most meg is jelent egy módosító csomag a rezidensrendelethez.
A 333/2015. (XI. 10.) kormányrendelet (Az egészségügyi felsőfokú szakirányú szakképzési rendszerről, a Rezidens Támogatási Program ösztöndíjairól, valamint a fiatal szakorvosok támogatásáról szóló 162/2015. (VI. 30.) Korm. rendelet módosításáról) számos kisebb igazítást léptetett életbe.
Így például – a tervezést segítendő – a végzősöknek a diplomaszerzést követő 30 napon belül jelezniük kell, hogy akarnak-e támogatott szakképzést, s ha igen, melyik évben kezdenék?
Újként rögzíti azt is a szabály, hogy a támogatott szakképzés nyelve a magyar.
A gyakorlati képzőhelyeket illetően van szigorítás és lazítás is: a szolgáltatónak immár „az adott szakképzés vonatkozásában akkreditációval rendelkező”-nek kell lennie, viszont a tutoroknak már nem kell feltétlenül szakvizsga, elég ha van „felsőfokú végzettség”-ük, csak legyen ötéves szakmai gyakorlatuk.
Új elem, hogy a friss közalkalmazotti jogviszonyukat is elbukják, akik nem kezdeményezik az egyetemnél elég gyorsan a szakképzési szerződés megkötését – erre a rendelet 10 napos határidőt szabott meg számukra.
A szolgáltatók viszont kaptak egy kibúvót, míg a helyi kollektív szerződés a korábbiak szerint automatikusan védte az oda helyezett rezidenseket is, addig most bekerült egy szűkítési lehetőség, a rendelet immár úgy fogalmaz: a „szerződésben meghatározott kedvezményeket, jogosultságokat az ott meghatározott feltételekkel” kell biztosítani a rezidensek számára.
A jogszabály teljes szövege letölthető a közlönnyel.
*
Ugyancsak a 169/2015-ös Magyar Közlönyből derül ki, hogy a kormány 1797/2015-ös határozatával kereken további 600 millió forintot ítélt meg a rezidensprogram jövő évi költségeire.