hirdetés
2024. november. 25., hétfő - Katalin.
hirdetés

Az orvosok 30 százaléka használja a mesterséges intelligenciát

Két éven belül Magyarországon is be kell vezetni AI Act keretrendszert, és erre szabályozást is létre kell hozni, erről Bidló Judit, a Belügyminisztérium helyettes államtitkára beszélt az Economx tudósítása szerint.

A mesterséges intelligencia (MI) alkalmazása egyre jelentősebb szerepet játszik az egészségügyi szolgáltatások fejlesztésében és hatékonyságának növelésében. Az MI-t többek között diagnosztikai folyamatokban, betegmonitorozásban és a betegadatok elemzésében használják. Egyre több hazai fejlesztés is megjelenik ezen a területen, így szükségessé válik értékelő, engedélyező rendszer kialakítása, és megoldást kell találni a finanszírozásra is, emelte ki.

Tudjuk, hogy az MI alkalmazásával optimalizálhatók az erőforrások és csökkenthetők a költségek, ami hozzájárul az egészségügyi rendszer fenntarthatóságához és javításához, de ezt az elméleti tudást a gyakorlatba is át kell ültetni. Elképesztő az adatmennyiség áll rendelkezésre többek között a viselhető eszközök és egyéb más adatbázisok kapcsán. A felhasználási területekkel kapcsolatban elmondta, széles a spektrum, akár a gyógyszerkassza összegét is előre tudják majd jelezni.

Az AI engedélyezése a közeljövő legnagyobb kihívása, és ehhez finanszírozást is kell találni – mondta Bidló Judit

Egy ilyen döntéshozatali mechanizmus során Magyarország számára figyelembe kell venni, azokat a kockázatokat, amikkel az AI még rendelkezik. Jól kell tudni kérdezni, mondta a helyettes államtitkár. Beszélt arról is, hogy örömteli, hogy Várhelyi Olivér lesz az egészségügyi biztos. Tegnap az Európai Parlament meghozta a döntést és jóvá hagyták a magyar politikus jelölését. A képviselő az egészségügy és az állatjólét területén végez majd munkát.

Bidló Judit felidézte azt is, hogy Magyarország már 2020-ban letette a mesterséges intelligenciával kapcsolatos alapköveket. A Magyarország Mesterséges Intelligencia Stratégiája 2020-2030-nak van egy egészségügyi része is, emelte ki. Ebben a fejezetben is minden az adatokkal kezdődik, fontos, hogy a mesterséges intelligenciát a betegellátás folyamatába is be kell vezetni. A stratégiában szerepelnek többek között az egészségügyi adatok felhasználására vonatkozó állásfoglalások is. Az AI képes rizikóbecslésre is, és főleg a prevenció területén lehet fontos szerepe, különösen ott, ahol el is hárítható a betegség, fogalmazott a helyettes államtitkár.

Az ötödik Digital Health Summiton az Economx beszámolója szerint az is elhangzott, hogy az orvosok 99 százaléka használja a betegellátás során az internetet. Az orvosok nyitottak a mesterséges intelligenciával (MI) kapcsolatos ismereteik bővítésére, szinte mindannyian szívesen részt vennének ezzel kapcsolatos kurzuson, mondta Kertész Balázs, a Szinapszis Kft. innovációs és ügyvezető igazgatója. Az orvosok és a mesterséges intelligenciával kapcsolatos kutatás során kiderült, hogy az orvosok 30 százaléka alkalmaz MI megoldást, elsősorban diagnosztikában és a saját kutatási területén.

A szakember arra hívta fel a figyelmet, hogy jelenleg úttörő szakaszban vagyunk az MI egészségügyi alkalmazása terén, fontos, hogy most legyenek képzések, mert megállíthatatlan a technológia fejlődése, be fog robbanni az MI és addigra felkészült orvosokra lesz szükség.

A kutatásból kiderült az is, hogy az orvosok szerint a MI leginkább a diagnosztika terén van jelen, de nagy segítség lehet a betegút menedzsment során, valamint az adminisztrációs folyamatok támogatása és akár a gyógyszerfejlesztés területén is, sorolta az ügyvezető.

(forrás: Economx)
Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!