Az államiban is fizethetünk a meddőségi kezelésért
Nyár óta egyetlen meddőségi magánklinika sem üzemelhet Magyarországon, az állami kórházakban viszont megszaporodtak a fizetős lombikkezelések. Azoktól a pároktól, akik valamilyen okból kiestek az ingyenes kezelések lehetőségéből, akár egymillió forint körüli összeget is elkérnek, cserébe ugyanúgy hosszú várólistákkal és a túlterhelt rendszerrel találkoznak, írja a hvg.hu.
- Az ellátás minőségének romlásához vezet a meddőségi ellátás államosítása
- Meddőségi kezelések egészségpénztáron keresztül – hogyan számolható el a kezelés költsége?
- Készül a meddőségi szakambulancia-hálózat
- Meddőségi centrumok: csak a finanszírozó tábláit cserélték le
- Primus: aggályos a reprodukciós eljárások államosítása
800 ezer forint – mindent összevetve körülbelül ennyit kellett fizetnie Mariannának egy budapesti állami klinikán, hogy lombikkezelésen vehessen részt. Marianna annak a több száz nőnek – és párnak – az egyike, akik valamilyen ok miatt már kiestek az állami támogatásból. Magyarországon 2020. január elseje óta nemcsak a meddőségi kezelések, hanem az ahhoz szükséges gyógyszerek, hormoninjekciók is szinte teljesen ingyenesek, de csak azoknak, akik még nincsenek túl 5 próbálkozáson, vagy nem múltak el 45 évesek.
Az, hogy a meddőségi magánklinikák beszántása után az állami intézményekben is lesz lehetőség fizetős lombikra, eddig sem volt titok. A hvg.hu kérdésére korábban Gulyás Gergely is megerősítette, hogy a kormány hamarosan kidolgozza a részleteket, de pontos tájékoztatást azóta sem adtak. A lap kérdésére az Országos Kórházi Főigazgatóság – és az azon belül január óta működő Humánreprodukciós Igazgatóság – most mégis azt válaszolta, hogy a lehetőség „mindig is” adott volt azoknak a pároknak, akikre nem vonatkozik az ingyenesség.
Mint írták, a kezelés pontos árait a költségek határozzák meg, ami a kezelés típusától függően körülbelül 250-800 ezer forintos nagyságrendet jelent. Ez véleményük szerint a térségben még mindig a legalacsonyabb ár, vagyis olcsóbb, mintha külföldi magánklinikákra mennének a párok. Fontos ugyanakkor, hogy a 12 magyarországi állami klinika árai nem azonosak, de hogy mi alapján és mennyiben különböznek, azt nem árulták el. Az így befizetett pénzt pedig teljes egészében az eljárást végző állami intézmény kapja.