hirdetés
2024. december. 23., hétfő - Viktória.

A területi védőnői ellátás szervezése az önkormányzatok feladata

A védőnői körzetek kialakítása, az ott dolgozók finanszírozása az önkormányzatok feladata. Az egészségügyi államtitkárság a meglévő jogszabályok felülvizsgálatával igyekszik megoldani az ellátás problémáit.

Így reagált a Nemzeti Erőforrás Minisztérium egészségügyért felelős államtitkársága szerdán az Szabó Máté előző napi közleményére, amelyben az ombudsman azt írta: az ország egyes régiói között, de még a régiókon belül is igen nagyok a területi eltérések a védőnői ellátáshoz való hozzáférésben, csaknem 350 településen pedig egyáltalán nincs szervezett ellátás. "Mindez sérti a gyermekek egészséghez való jogát" - írta az ombudsman, és a problémák orvoslására, a területi egyenlőtlenségek felszámolására, a finanszírozás megoldására kérte Réthelyi Miklós nemzeti erőforrás minisztert.

Az államtitkárság válaszában hangsúlyozta: a területi védőnői ellátás az alapellátás részeként önkormányzati feladat. A védőnői szolgálat szakmai feltételeit rendelet határozza meg, a finanszírozása pedig a terület adottságainak és a gondozott létszámának megfelelően Egészségbiztosítási Alapból történik - tették hozzá.

Mint írták, a védőnői körzetek kialakításánál a jogszabálynak megfelelően a lakosság, illetve a gondozottak létszámát kell figyelembe venni, továbbá az ellátandó település ellátási nehézségeit. Az önkormányzatok feladata a körzetek kialakítása, ennek során több önkormányzat megállapodást köt, illetve köthet. Felhívták a figyelmet, hogy a körzetek kialakításakor a szakfelügyeletet ellátó vezető védőnő véleményét is ki kell kérni.

A szaktárca arra is kitért: "előfordul, hogy a szolgálatot nyújtó védőnőkhöz nem teljes mértékben jut el az úgynevezett területi pótlék, továbbá hogy az ország egyes területein a védőnők a jogszabályban meghatározott gondozottaknál jóval többet látnak el, miközben a többletmunka elismerése nem történik meg minden esetben". Ezekre a problémákra a meglévő jogszabályok felülvizsgálatával próbál megoldást találni az államtitkárság.

Az Egészségügyi Engedélyezési és Közigazgatási Hivatal adatai szerint jelenleg 9462 diplomás aktív korú védőnő van az országban, közülük működési nyilvántartásban 4720-an vannak. Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár 2011. júliusi adatai szerint 4006 területi és 1033 iskolavédőnői szolgálatot finanszíroztak.

Az egészségügyi államtitkárság tájékoztatása szerint jelenleg 225 betöltetlen védőnői állás van, 787 körzetet pedig helyettesítéssel vagy tartós helyettesítéssel látnak el a védőnők.

(forrás: MTI)

Könyveink