Zacher szerint a szegénységi droghasználatról nem nagyon merünk beszélni
A magyarok harmada fogyasztott már marihuánát, derül ki egy függőségi problémákat vizsgáló felmérésből, amit az atv.hu idéz. A kutatás szerint jelentősen nőtt a drogfogyasztás itthon 2019 és 2023 között. Zacher Gábor szerint ennek legfőbb oka a lakosság rossz mentális állapota.
A magyar lakosság függőségi szokásait vizsgáló felmérésből az derül ki, hogy a marihuánát kipróbálók aránya 9,5%-ról, 36,9%-ra, míg a szintetikus kannabinoidokat kipróbálóké 3,2%-ról 30,9%-ra nőtt 2019 és 2023-között. Az is kiderül, hogy míg 2001-ben átlagosan 19,5 évesen, addig 2023-ban 18 évesen próbálták ki a drogokat, amiben nagy szerepet játszik a legalizációs törekvések mellett a média is.
„Minden év márciusában elkészítik a világ boldogságstatisztikáját, Magyarország nagyjából a hatvanadik helyen van.” Zacher Gábor szerint a lakosság nagyon rossz mentális állapotban van, ezzel áll összefüggésben a növekvő drogfogyasztás. Azt mondta, árulkodó, hogy a szintetikus marihuána az ecstasyt megelőzve a második legnépszerűbb tudatmódosító szer lett.
„Ami pedig egyértelműen miről szól? A szegénységi droghasználatról. Erről nem nagyon merünk beszélni, hiszen a lakosság egyre nagyobb százaléka él a szegénységi küszöb alatt. Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy abból a pszichoszociális gettóból, a kiszabadulás lehetősége mennyi? Hát nagyjából annyi, mint utolsó fagyinak a gyerekzsúron: semmi. Maradnak nekik a tudatmódosító szerek” – nyilatkozta Zacher.
A megkérdezett szakértő hozzátette, sokkal reménytelenebb a helyzetük a vidéken, szegény körülmények között élő kábítószerfüggőknek, mint a tehetősebbeknek.