Plusz pénz a magyar egészségügynek
Fél éves tárgyalási folyamat eredményeképpen jelentős holtpontról sikerült kimozdítani a magyar kórházak egészségügyi fejlesztéseit. Olyan források érkeznek az ágazatba, amelyek nélkül akár számos uniós projekt "bedőlhetett" volna – mondta el a MedicalOnline érdeklődésére dr. Cserháti Péter, az Emberi Erőforrások Minisztériuma Egészségügyért Felelős Államtitkárságának helyettes államtitkára.
A kormány június 12-én döntött az egészségügyi infrastrukturális beruházások többlettámogatásáról. Mint az a Magyar Közlönyben már megjelent, 1325/2013. (VI. 12.) Kormányhatározatból kitűnik, a nemzeti fejlesztési miniszternek az emberi erőforrások minisztere bevonásával monitoroznia kell, hogy a folyamatban lévő, uniós finanszírozású egészségügyi projekteknek milyen többletköltségekkel kell számolniuk.
Cserháti Péter szerint sok helyütt már lassult a kivitelezés, a döntést követően azonban máris pozitív visszajelzéseket kapott arról, hogy a projektek felgyorsulhatnak. A kormány kötelezettséget vállalt arra, hogy a projektek költségigényeinek folyamatos monitorozása mellett, mintegy 11 milliárd forint értékben segít.
Igyekszik kezelni a kormányhatározat azt a gondot is, hogy a TIOP-2.2.6 projekt keretében eredetileg már csupán 35,4 milliárd forintra tudtak pályázatot kiírni a struktúraváltásban érintett intézményeknek. Ennyi pénzből azonban nem lehetett volna 40-50 kisebb kórház jogos fejlesztési igényeit teljesíteni – közölte Cserháti Péter azt is jelezve, hogy a szétosztható pénzkeretet 14 milliárd forinttal kiegészítve már eléri azt az összeget, ami minimálisan elegendő lehet.
Mindezzel a helyettes államtitkár szerint sikerült kimozdítani a holtpontról az egészségügyet, így ugyanis az elmúlt időszakban összességében mintegy 45 milliárd plusz forrás érkezett az ágazatba a múltból megörökölt problémák orvoslására.