Vezetne-e újra állami intézményt?
Állami és magánkórház vezetésében Csernavölgyi Istvánnak bőven vannak tapasztalatai. A 24.hu kérdezte.
Tíz évig vezette az ország egyik legnagyobb kórházát, a székesfehérvárit, ahol komoly fejlesztéseket vezényelt le. Most újra kórházfejlesztésbe vágta a fejszéjét, igaz, ezúttal az egyik legnagyobb magánszolgáltató, a Budai Egészségközpont (BEK) kórházát építi fel. Mi a két feladat közötti hasonlóság és különbség?
Nem a különbségekkel és a hasonlóságokkal kezdeném, hanem azzal, hogy mi a legnagyobb pozitívum ebben: az a tapasztalat, amit nemcsak én, hanem azok a munkatársak is megszereztek Székesfehérváron, amit most hasznosítani tudnunk. A fehérvári kórház fejlesztését menedzselő csapatból jó páran a Budai Egészségközpont kórházfejlesztésében is aktívan részt vesznek, felhasználva a Fehérváron megszerzett tudást. Az akkori csapat kiegészült a BEK mellett elkötelezett, motivált kollégákkal, így még erősebbek vagyunk. Az egésznek egy hosszú távú komplex tervezés adja meg a gerincét. Az alapja a szakmaiság, ez volt a székesfehérvári és a mostani fejlesztésnél is. A népegészségügyi igényekre építjük ezt a kórházat, ugyanazokat a betegségcsoportokat érintik ezek az igények, ebből a szempontból nincs különbség a két kórházfejlesztés között. A különbség talán az, hogy az állami szektorban kórházat építeni szigorúbb mozgástérrel lehet. Itt a tulajdonosi körrel intenzíven egyeztetve arról, hogy milyen népegészségügyi problémákat akarunk megoldani, milyen házat építsünk, és milyen eszközparkot allokáljunk, nagyobb a mozgásterünk.
Hogyan zajlott a tulajdonosokkal az egyeztetés? Ki volt az, aki az irányokat megszabta?
A tulajdonos szabta meg, hogy egy generációkon túlnyúlóan, hosszú évtizedekig kiváló szakmai színvonalon működő, mindenki számára elérhető egészségügyi intézményt szeretnénk létrehozni. Abban a szerencsés helyzetben vagyok, hogy ehhez a nagy ívű célhoz építhettem egy csapatot, amellyel közösen meghatároztuk a tulajdonosi célhoz illeszkedő szakmai jövőképet és a konkrét kórházfejlesztés szakmai terveit. (...)
Az is a kezdetektől benne volt a tervekben, hogy lesz sürgősségi osztálya a BEK új kórházának?
Igen, a legelső verziókban is szerepelt. A sürgősségi betegellátó osztály (SBO) alapvetés azokban a szakmákban, amelyekben fekvőbeteg-ellátást nyújtunk, anélkül az általunk elvárt betegbiztonság nem valósítható meg. Sürgősségi tehát biztosan lesz, és most kell megépíteni. Most tudjuk a rendszerbe eszközparkkal, diagnosztikai logisztikával, infrastruktúrával, humánerőforrással beilleszteni. De hogy milyen szakmákat fog érinteni a teljes paletta, még változhat.
Egy égési sérültet vagy egy stroke-ost is hozhatnak majd ide?
Ha egy páciens speciális rendelkezésre állást igényel – mint például a súlyos égési sérülés –, nyilvánvalóan nem hozzánk fog bekerülni. Persze például szédüléses panasszal bejöhet valaki, de a szédülés lehet alacsony vérnyomás vagy vércukorszint-eltérés tünete, illetve lehet a stroke-nak egy kevésbé súlyos, de akár egy súlyos fajtája is. Mindezekre fel fogunk készülni. (...)