hirdetés
2024. június. 30., vasárnap - Pál.
hirdetés

Kevesebb szívhalál Amerikában

Végre valami működik

Csökkent a fatális kimenetelű első szívinfarktusok száma az Egyesült Államokban, derült ki egy szövetségi felmérésből. Köszönhető ez a prevenciónak és az egyre hatékonyabb gyógyszeres terápiának.

A Circulation online verzióján januárban közzétett eredményekből kiderült: az utóbbi tíz év során – függetlenül az etnikai hovatartozástól és a nemtől – 30 százalékkal csökkent a kardiovaszkuláris okból bekövetkező halálesetek száma. Az ARIC (Atherosclerosis Risk in Communities) vizsgálat első szerzője, dr. Merle Myerson (Columbia University) szerint az enyhébb lefolyás hátterében egyrészt a kockázati tényezők – koleszterinszint, vérnyomás, dohányzás – egyre jobb kontrollálása áll, de a mind hatékonyabb gyógyszerek alkalmazása is segített.
Az akut myocardialis infarctus miatt kórházba került 35–74 éves lakosok bevonásával végzett tanulmány során az állapot súlyosságának meghatározó markereiként a mellkasi fájdalom erősségén túl többek között az EKG-elváltozások és a biokémiai paraméterek (enzimszintek) szerepeltek. Kevesebb betegnél észleltek a felvételkor ST-szakasz-emelkedést, átlagosan kisebb CK-MB-koncentrációt rögzítettek és mérséklődött az összetett súlyossági pontszámként alkalmazott PREDICT-score (Predicting Risk of Death in Cardiac Disease Tool) is. A kedvezőbb mutatókat a szív kisebb területének károsodása magyarázza.
Bizonyos markerek azonban továbbra sem javultak. Nem mozdult el például a korábbi 33 százalékról azoknak a betegeknek az aránya, akik a tünetek kezdetétől számított két órán belül megérkeztek a kórházba. Annak hátterében, hogy különösen az egyre nagyobb terhet jelentő obezitás, valamint az ezzel szoros összefüggést mutató diabétesz és hipertónia tekintetében jobb eredmények születtek, valószínűleg az áll, hogy mind a kórházi ellátás, mind a területi ellátásban dolgozó szakemberek prevenciós munkája hatékonyabbá vált. „Jó látni, hogy valami végre működik” – nyilatkozta Myerson a New York Timesnak. Hozzátette: orvosnak és betegnek egyaránt sokat kell a jövőben tennie azért, hogy a javuló tendencia fennmaradjon, a politikusoknak pedig észre kell venniük, hogy érdemes pénzt és támogatást szánni a prevencióra.

Dr. Varga Zoltán, Medical Tribune, 2009. 4. szám


KOMMENTÁR
Már az infarktus sem akkora


Az ARIC tanulmány most nyilvánosságra hozott eredményei világszerte nagy érdeklődést keltettek. Az akut coronaria szindróma (ACS) korszerű ellátásának korában az infarktus okozta halálozás imponálóan csökkent, de ezt önmagában nem lehetett az intervenciós kezelés javára írni. A kérdés megválaszolásában a tényleges „kemény” végpont – a halálozás – az igazi mutató, amelynek jelentős javulását most örömmel tapasztaltuk. Olyan „puha” adatoknak tulajdoníthatjuk a körülmények változását, mint a mellkasi fájdalom mértéke, az EKG-eltérések jellege vagy a laboratóriumi paraméterek. Ez azt jelzi, hogy a „puha” és a „kemény” végpont párhuzamosan alakult, a klinikai-laboratóriumi leletek pedig azt sugallják, hogy a halálozás mérséklődése
– legalább részben – annak köszönhető, hogy mind hatékonyabb és drágább terápiás eszközökkel valami lényegesen enyhébb kórképet kezelünk.
Ez semmit nem von le a kardiológia fejlődésének eredményes fölhasználásával elért gyógyítás értékéből, de fölveti a magyarázat kérdéseit. Mitől szelídült az infarktus, napjainkban miért károsodik kisebb szívizomterület az oxigénellátás megszűnése vagy kritikus mértékű csökkenése következtében, mint évtizedekkel korábban?
A szerzők föltételezik, hogy bizonyos kockázati tényezők – magas vérnyomás, hiperkoleszterinémia – korábbinál jobb ellátása játszhat szerepet a javulásban. Ebben biztosan van igazság, és megerősíti azokat a nézeteket, hogy nálunk is minden erővel érdemes fokozni az elsődleges és másodlagos megelőzést.
A lehető legtöbb segítséget érdemelnék azok a hazai lépések, melyek a kardiovaszkuláris prevenciót szolgálják. Az antihipertenzív kezelés terén a nemzetközi mezőnyben nem is állunk a lista végén, de javítanivalónk bőségesen volna.
Kitűnő kezdeményezés az „Éljen 140/90 alatt”, mert ezt nemcsak a doktor, hanem a betege is könynyen megjegyzi. Folytathatnánk is, hogy „…így élhet kilencven éven keresztül, de akár száznegyvenig”.
Fontos a tájékoztató munka, mint például az országot bejáró Egészségvonat, ahol sorban álltak a szűrővizsgálatra, ismeretekre várakozók.
Figyelemre méltó, hogy ma is csupán a betegek egyharmada érkezik a fájdalom kezdetétől számított két órán belül a kórházba az Egyesült Államokban. Nemcsak ott, hanem nálunk is e téren lehetne a legtöbbet nyerni. A prehospitális fázis rövidítése életeket menthetne. Ausztráliában például egypercesnél rövidebb tévéfilmecskék tűntek fel a műsorok közötti szünetekben. Az elegáns üzletember mellkasát az íróasztalnál szorongató óriáskígyót vagy a távolról rohanva közeledő mentőautó reflektorát csak addig lehetett látni, amíg elhangzott, hogy ha negyedóránál tovább érez ilyen mellkasi fájdalmat, az infarktus lehet, ezért azonnal hívja a rohamkocsit. Ha az üzenet kedvéért nálunk is sokszor vetítenék az ilyen pár másodperces filmeket a serdülő és felnőtt nézők állítólagos szórakoztatása céljából sugárzott többórás öldöklések előtt, az előbbi hatására több infarktusos beteg maradna életben, mint amennyien az utóbbiban meghalnak.

Dr. Matos Lajos, Medical Tribune, 2009. 4. szám

cimkék

Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
hirdetés