Vegetáló orvosvállalkozásokat látogatnak az adóellenőrök
Kiemelt figyelmet fordítanak a jövőben a magánorvosok ellenőrzésére Hajdú-Bihar, Jász-Nagykun-Szolnok és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében - közölte az adóhivatal az MTI-vel.
Magyar Norbert, a regionális adó főigazgatóság sajtóreferensének tájékoztatása szerint a régióban egyéni vállalkozóként 1024 orvos tart fenn magánrendelést főállása mellett. Az érintett kör nagy része, közel fele, mindhárom megyében kiegészítő tevékenységként működteti magánpraxisát.
A tavalyi személyi jövedelemadó bevallások alapján a tételes költségelszámolást alkalmazó orvosok bevételük jelentős hányadát, átlagosan mintegy 80 százalékát költségként számolták el, és több, mint negyedrészüknek nem is volt jövedelme, illetve veszteségesnek vallották vállalkozásukat. A bevallási adatok azt tükrözik, hogy az észak-alföldi egyéni vállalkozó orvosok nyeresége alig haladja meg átlagosan az évi egymillió forintot. A sajtóreferens ugyanakkor megjegyezte: "a tapasztalatok szerint azonban többségük életszínvonala átlagon felüli, luxusautóval közlekednek, luxusingatlanokban élnek".
Magyar Norbert elmondta azt is, hogy a közelmúltban egy fogorvos "akadt fenn a NAV ellenőrzési hálóján", aki egy adott időszakon belül alig egyharmadát fizette meg az egészségügyi hozzájárulásnak, illetve nem fizetett meg több millió forint személyi jövedelemadót és egyéb közterhet sem. A vizsgált fogorvoson keresztül eljutottak egy másik fogászhoz is, aki kollégájához hasonlóan nem a megfelelő összegű egészségügyi hozzájárulást fizette. Mindkét fogorvos a jövedelme, illetve a nyeresége minimális része után vallott csak adófizetési kötelezettséget - emelte ki a referens.
Magyar Norbert hangsúlyozta: vagyonosodási vizsgálat lehet a vége annak, ha valaki bevallásában valótlan adatokat közöl. A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) ugyanis az adatbázisában lévő bevallási adatok, információk, például ingatlan- és gépjármű- nyilvántartás, illetve a helyszíni ellenőrzések révén pontos képet kap arról, hogy az adózó eltitkolt-e valamit. Lebukás esetén, a költségvetésnek okozott kár megtérítésén túl, több millió forint bírságot, valamint késedelmi kamatot is fizetnie kell az érintetteknek. A sajtóreferens hozzáfűzte, hogy a NAV vizsgálata előtt önellenőrzéssel, akár évekre visszamenően is módosítani lehet a bevallási adatokat, szankciók nélkül.