hirdetés
2025. május. 21., szerda - Konstantin.
hirdetés

 

Valós időben képes monitorozni a vérlemezkéket az AI

A Tokiói Egyetem kutatói azt állítják, hogy létrehoztak egy nem invazív módszert az alvadási aktivitás megfigyelésére a vérben – írja a hvg.hu.

Az új MI-eszköz egy nagy teljesítményű mikroszkópot használ a vérlemezkék valós idejű monitorozására. A vérlemezkék apró vérsejtek, amelyek segítenek elállítani egy vérzést, ugyanakkor kulcsfontosságú szerepet játszanak a szívbetegségek, különösen a koszorúér-betegség kialakulásában. Ha a számuk túl magas a vérben, az vérrögképződést eredményezhet.

Hogy ne alakuljanak ki a vérrögök a koszorúér-betegségben szenvedő betegeknél, általában véralvadásgátló gyógyszert alkalmaznak az orvosok. Kazutoshi Hirose, a vizsgálat vezető kutatója szerint azonban nehéz pontosan felmérni, hogy ezek a gyógyszerek mennyire hatékonyak az egyes betegeknél, így a vérlemezke-aktivitás monitorozása kiemelten fontos feladat. Ez azonban invazív eljárással végezhető el.

A mostani fejlesztésnek köszönhetően azonban a mesterséges intelligencia egy nagy teljesítményű mikroszkóp segítségével képes ezt elvégezni. A rendszer a szakemberek szerint úgy működik, mint egy szupergyors kamera, amely éles képeket készít az áramló vérsejtekről. A képeket aztán az MI elemzi ki.

A megoldás képes felismerni egyetlen vérlemezkét, egy vérlemezkecsomót, vagy akár egy elhaladó fehérvérsejtet is – írja a hvg.hu.

(forrás: hvg.hu)
Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
hirdetés

Könyveink