hirdetés
2024. november. 22., péntek - Cecília.
hirdetés

 

Vak egerek látásán javítottak, a módszer az embereknél is beválhat

Az áttörést az egyik új bioanyag, a hidrogél hozta el, amit már évek óta tesztelnek különféle orvosi célokból, derül ki a Liner beszámolójából.

A Torontói Egyetem tudósai hosszú éveket töltöttek el az időskori makula-degeneráció és a ritkább retinitis pigmentosa vizsgálatával – mindkét elváltozásban az a közös, hogy a szemfenéken lévő sejtek elhalásával idézik elő a fokozatos látásromlást, később a vakságot.

Egészen pontosan ezek a betegségek a fotoreceptorok sejtjeinek és az ideghártya pigmenthámját (RPE) alkotó sejtek romlásához vezethetnek. Korábban már próbálták egészséges sejtekkel helyettesíteni az elpusztult szöveteket, azonban nem jártak sikerrel, mivel legtöbbjük új környezetben képtelen túlélni.

A Torontói Egyetem tudósai viszont rájöttek, hogy ezen sejtek túlélési taktikái igencsak összefonódnak, ezért érdemes lenen mindkettőt egyszerre kezelni annak érdekében, hogy jobb eredményeket kapjanak.

“Az RPE-k és a fotoreceptorok egyetlen funkcionális egységként foghatóak fel – ha az egyik sejttípus elpusztul, a másik ugyanezt teszi. Azon gondolkoztunk, mi lenne, ha mindkét sejttípust egyszerre pótolnánk, ezzel komolyabb hatást érhetnénk el a látás visszanyerése szempontjából” – magyarázta a Liner beszámolója szerint Molly Shoichet, a tanulmány szerzője.

Az áttörést az egyik új bioanyag, a hidrogél hozta el, amit már évek óta tesztelnek különféle orvosi célokból. A fotoreceptorokkal feltöltött hidrogélek egereknél már mutattak javulást, most pedig egy speciális receptúrát készítettek, amelyben az RPE sejtek is szerepet kaptak.

“A hidrogélünk eléggé viszkózus ahhoz, hogy mindkét sejttípust fecskendővel és finom tűvel eljuttathassuk a szembe, így nem okozhat problémát az alkalmazása a jövőben” – tette hozzá Shoichet.

A makula-degenerációban szenvedő egerek látása 10%-kal lett jobb a dupla-sejtes injekciók után azokhoz képest, akik csupán az egyik, vagy a másik utánpótlást kapták meg. Megfigyelték azt is, hogy az előbbi egyedek sokkal aktívabbak voltak a sötét kamrákban, amiből arra lehet következtetni, hatásosnak bizonyulhat a terápia.

(forrás: Liner)
Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
hirdetés

Könyveink