hirdetés
2024. november. 22., péntek - Cecília.
hirdetés
hirdetés

A látásért kampányoltak

Idén mintegy két és félszer annyi időskori makula-degenerációban szenvedő beteg jut korszerű kezeléshez, mint tavaly – idézi az egészségügyi államtitkárt az MTI.

Ebben az évben megváltozott a retinabetegek terápiájának finanszírozása - magyarázta Szócska Miklós csütörtökön, a budapesti Semmelweis Egyetem szemészeti klinikáján tartott sajtótájékoztatón. Az egészségügyi államtitkárság a látás világnapja alkalmából a tavalyi "Lássunk tisztán" című kampánya után, illetve annak folytatásaként idén "Jó újra látni egymást" címmel újabb figyelemfelhívási akciót indít a látásromlással kapcsolatos betegségek és az időskori vakság megelőzése érdekében. Magyarországon évente több mint 6 ezerrel nő a vak emberek száma, miközben szűréssel 70-80 százalékuknak meg lehetne menteni látását - szögezte le az államtitkár.

Az egészségügyi államtitkárság a szabályozás mellett figyelemfelhívással igyekszik javítani a lakosság életmódján - mondta Szócska Miklós. A mostani népegészségügyi kampányuk szám szerint a tizenegyedik, s a tervek szerint még az idén, következő akciójukban a transzzsírok veszélyeire hívják majd fel a figyelmet - ismertette az államtitkár.

Szél Ágoston, a Semmelweis Egyetem rektora a sajtótájékoztatón szólt arról, hogy intézményükben 2012-t a prevenció évének nyilvánították. Ennek jegyében bevezették például, hogy minden végzős hallgatónak részt kelljen vennie egy féléves prevenciós gyakorlaton, melynek az is része, hogy tíz embert vegyenek rá különféle szűrővizsgálatokra. Bár a látószerv betegségei, működésének kiesése "drámai helyzetet" jelent, az emberek mégsem törődnek eleget szemük egészségével, a megelőzéssel - emelte ki a rektor, megjegyezve, hogy a Semmelweis Egyetem szeretne "élharcosa lenni" a látást érintő betegségek megelőzésének.

Németh János, a Semmelweis Egyetem Szemészeti Klinika igazgatója, a Magyar Szemésztársaság elnöke elmondta: a cukorbetegség szemészeti, szemfenéki szövődményei, a zöldhályog és a rövidlátóság a megelőzhető vakság leggyakoribb okai. Ezért a látás-rehabilitáció fejlesztése mellett fontos a különböző szűrőprogramok indítása és a figyelemfelhívás - fejtette ki Németh János, hozzátéve: a szemészeti szakma ezért azt is javasolja, a magyarországi cigarettásdobozokra kerüljön rá, hogy a dohányzás vakságot okoz.

(forrás: MTI)
Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
hirdetés