Újabb minőségügyi szakfőorvosokat keresnek
Újabb, immár harmadik alkalommal kiírt pályázatban keres minőségügyi szakfőorvosokat a Gyógyszerészeti és Egészségügyi Minőség- és Szervezetfejlesztési Intézet.
A MedicalOnline-on utoljára tavaly novemberben írtunk arról, hogy a GYEMSZI közzé tette a minőségügyi szakfőorvosok akkor legfrissebbnek számító listáját.
Az új rendszer szerint – mint arról a MedicalOnline már beszámolt – hosszas egyeztetéseket követően rendelettel helyezték új alapokra Magyarországon a korábbi szakfelügyeleti rendszert. A tavaly május 25-től hatályos jogszabály szigorúan szétválasztja a hatósági felügyeletet és a minőségügyet: a hatósági szakfelügyelet az Országos Tisztifőorvosi Hivatalhoz, míg a minőségügyi szakfőorvosok a GYEMSZI-hez tartoznak. Ennek oka elsősorban az, hogy amikor a GYEMSZI megalakult, megkapta a korábban az Országos Szakfelügyeleti és Módszertani Központban összefogott szakfelügyelőket is, és számos esetben kritikaként fogalmazódott meg, hogy a GYEMSZI nem ellenőrizheti azon intézmények munkáját, amelynél a fenntartói feladatokat is ellátja, hiszen ez összeférhetetlen lenne. Ezért az országos és regionális szakfelügyelőkön kívüli területi szakfelügyelőket – forrással együtt – visszakapta az ÁNTSZ.
A mostani legújabb, május 11-ei határidővel megjelent újabb pályázatot a GYEMSZI főigazgatója az egészségügyi szolgáltatók hatósági szakfelügyeletéről, szakmai minőségértékeléséről és a minőségügyi vezetőkről szóló a 33/2013. (V.10.) EMMI rendelet 17. §-a alapján írta ki. Eszerint állandó minőségügyi szakfőorvosi, nem orvosi szakterületek esetén minőségügyi szakterületi vezetői feladatok megbízási jogviszony keretében történő ellátására az egészségügyi szakmai kollégium működéséről szóló 12/2011. (III. 30.) NEFMI rendelet 1. számú mellékletében felsorolt tagozatok közül – az egészségügyi informatika, a menedzsment és egészséggazdaságtan, a megelőző orvostan és népegészségügy, valamint az ipari gyógyszerészet szakterületek kivételével – az alábbi szakterületekre keresnek vezetőt:
- Aneszteziológia és intenzív terápia
- Oxyológia – sürgősségi orvostan, toxikológia, honvéd és katasztrófa orvostan
- Infektológia
- Belgyógyászat, endokrinológia, diabétesz és anyagcserebetegségek
- Nefrológia és dialízis
- Klinikai immunológia és allergológia
- Érsebészet és angiológia
- Idegsebészet
- Neurológia
- Addiktológia
- Gyermeksebészet
- Patológia
- Mozgásterápia, fizioterápia
- Komplementer medicina
- Kórházi klinikai gyógyszerészet
- Gyógyszerellátási gyógyszerészet
Az új vezetőknek a rendelet 19. paragrafusában megfogalmazottakkal összhangban:
- · a szakterületének képviselői felé a közvetítenie kell a minőségügyi alapelveket és követelményeket,
- · részt kell vennie a szakmai irányelvek előkészítésével kapcsolatos feladatok ellátásában, szakmai véleményével segítenie kell a GYEMSZI-t ezzel kapcsolatos feladatainak ellátásában,
- · közreműködnie kell a GYEMSZI által végzett, az egészségügyi ellátási folyamatok szakmai irányelveknek és más szakmai előírásoknak való megfelelőségének, eredményességének, hozzáférhetőségének, időszerűségének és a betegbiztonsági szempontok teljesülésének értékelésében,
- · kockázatelemzési tevékenységet kell végeznie,
- · közreműködnie kell a betegbiztonsági, illetve egészségügyi ellátási problémák vizsgálatában, adatgyűjtésekben, klinikai auditokban és helyszíni minőségügyi értékelésekben, valamint az auditok és értékelések során szerzett tapasztalatokat a GYEMSZI felé visszajelezni, javaslatokat tenni ezek témakörére és gyakoriságára,
- · együttműködni a szakterülete szerint illetékes egészségügyi szakmai kollégiumi tagozattal,
- · a tudomására jutott vagy tapasztalt, az egészségügyi ellátás szakmai minőségét és a betegbiztonságot érintő problémákat, beavatkozást igénylő ügyeket a GYEMSZI felé – szükség szerint megoldási javaslattal – jelezni, valamint
- · az állandó feladatait éves munkaterv alapján végezni, melyről beszámolási kötelezettsége áll fenn.
Megbízást annak adnak, aki
- · az adott szakterületen legalább 10 éves, nem orvosi szakterületek esetében legalább 8 éves gyakorlati idővel,
- · az adott szakterületen összevont szakmáknál legalább az egyik szakma vonatkozásában szakvizsgával, nem orvosi szakterületek esetében szakképesítéssel és
- · az egészségügyi minőségbiztosítási és minőségfejlesztési módszerek alkalmazásában az egészségügyi szakirányú továbbképzésről szóló jogszabályok szerinti licenccel rendelkezik, ennek hiányában ezen módszerek alkalmazásában jártas
- · mobilis, jó kommunikációs és interperszonális készséggel rendelkezik.
Ha 62 éven felüli a pályázó, a közszférában alkalmazandó nyugdíjpolitikai elvekről szóló 1700/2012. (XII.29.) Korm. határozat 1.9. pontja értelmében a megbízási szerződés megkötéséhez a kormány véleménye szükséges.
Előnyt jelent:
- · jártasság az egészségügyi szakfelügyelet területén,
- · tudományos fokozat,
- · tárgyalóképes angol nyelvtudás és/vagy egyéb idegen nyelv ismerete,
- · a pályázott területet érintő tudományos publikációk.
Jogszabályi összeférhetetlenség miatt nem fogadható el a pályázata annak, aki:
- az egészségügy ágazati irányítását, felügyeletét, ellenőrzését vagy finanszírozását ellátó szervvel munkavégzésre irányuló jogviszonyban áll,
- egészségügyi szakmai köztestület elnöke, az egészségügyi szakmai kollégium elnöke, alelnöke, titkára vagy tagozatának vezetője, egészségügyi intézmény főigazgatója, orvos-igazgatója vagy minőségügyi vezetője,
- szakfelügyeleti tevékenységet végez, egészségügyi szakmai képviseletet ellátó vagy betegjogi szervezet vezető tisztségviselője, országos módszertani, illetve gyógyintézet főigazgatója, orvos-igazgatója vagy ápolási igazgatója.
Jártasságnak számít az egészségügyi szakmai tevékenység során végzett bármely igazolható és/vagy dokumentált minőségorientált szakmai és módszertani fejlesztési, minőség és megfelelőség, értékelési szakmai tapasztalat ( Pl.egészségügyi minőségirányítási, minőségmenedzsment és betegbiztonsági rendszerek kiépítésében, működtetésében és továbbfejlesztésében szerzett legalább 3 éves gyakorlat, egészségügyi szakmai irányelvek, helyi szakmai protokollok és egyéb bizonyítékokon alapuló eljárásrendek, standardok fejlesztésében, klinikai auditokon, kockázat és/vagy indikátoralapú értékelésekben, nemkívánatos események kivizsgálásában, kezelésében, panasz kivizsgálásban és kezelésben stb. szerzett tapasztalatok).
A pályázat benyújtásának határideje: 2014. május 11.
A pályázat benyújtásának módja: a pályázatot a GYEMSZI Humánpolitikai Főosztályára kell benyújtani elektronikusan a This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. e-mail címre és nyomtatott formában a következő levelezési címre: Gyógyszerészeti és Egészségügyi Minőség- és Szervezetfejlesztési Intézet Humánpolitikai Főosztály 1525 Budapest, 114., Pf 32.
A borítékra kérik ráírni, hogy „Minőségügyi szakfőorvosi / minőségügyi szakterületi vezetői pályázat”.
A pályázatokat a minőségügyi szakfőorvosokat és a minőségügyi szakterületi vezetőket a szakterületenként létrejövő, a szakterület szerint érintett egészségügyi szakmai kollégiumi tagozat által delegált egy, valamint a GYEMSZI által kijelölt két főből álló bizottság bírálja el.
A pályázat elbírálásának határideje: a pályázati határidő lejártától számított 45 nap.
A megbízás időtartama: 3 éves határozott időtartam
A megbízási jogviszony létesítésére a Polgári Törvénykönyvről szóló 1959. évi IV. törvény vonatkozó rendelkezései, valamint a rendeletben meghatározottak az irányadók.
A pályázattal kapcsolatos további információ a This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. e-mail címen, vagy dr. Baticz Orsolya mb. minőségügyi főosztályvezetőtől a 20-263-8277-es telefonszámon kérhető.
A GYEMSZI-ben a fenntartói feladatok mellett kiemelten fontosnak tartják a minőségi betegellátást. A minőségügyi szakfőorvosi munka nem területi alapon szerveződik, hanem a szakmai kollégium gyógyító szakterületei szerint – vagyis a GYEMSZI-nél összességében 56 állandó szakfőorvos (szakterületi vezető) megbízásáról lesz szó, akik előre meghatározott munkaterv alapján végzik feladataikat.