Kitekintő
Újabb ezer kínai gyereknél mutattak ki ólommérgezést
„A hír úgy ért bennünket, mint egy földrengés. Mindannyian aggódunk a gyermekeink egészségéért” – mondta az Új Kínának a városhoz tartozó Sipin falu egyik lakosa. A helyiek közül néhányan szeptemberben tüntetést is tartottak az egyik olvasztó előtt. A kommunista párt csijüani bizottságának vezetője elmondta, hogy a város 35 elektrolízises eljárással dolgozó ólomüzeméből 32-ben felfüggesztették a termelést, és környezetvédelmi felügyelőket telepítettek a három legnagyobb gyárba. Az olvasztók egy kilométeres körzetéből minden gyermeket kiköltöztettek, s megfelelő juttatásokat és tanulmányi segítséget biztosítanak a számukra.
Csao Szu-ping polgármester hangsúlyozta, hogy a gyerekek vérében kimutatott magas ólomszint a környezetszennyezés hosszú távú hatására vezethető vissza, mivel a városban 52 éve állítanak elő ólmot.
Az elmúlt hónapokban Fucsien, Senhszi és Yunnan tartományokban derült fény hasonló ólommérgezési ügyekre, s a hatósági vizsgálatokat nem ritkán csak a lakosság erőszakos és ingerült fellépése nyomán indították el. A feltárt esetek mostanra több mint háromezer gyermeket érintenek.
Az ólom megtámadja az idegrendszert, károsítja a vérképző szerveket, és több más egészségügyi ártalmat is okoz. Kínában a környezetvédelmi előírások be nem tartása miatt mindennaposak az üzemi balesetek és a különféle szivárgások. Az elmúlt évtizedekben lezajlott hihetetlen ütemű gazdasági fellendülés nyomán rendkívül szennyezettek az ázsiai ország folyói.
MTI