Újabb 100 milliós támogatás a gyermekdiabétesszel foglalkozó szervezeteknek
A Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) családokért felelős államtitkársága hatodik alkalommal hirdeti meg az 1-es típusú diabétesszel kapcsolatos tájékoztatási feladatok támogatását célzó pályázatát.
A 100 millió forint keretösszegű kiírásra civil szervezetek jelentkezhetnek április 30-ig a Nemzeti Kulturális Támogatáskezelő pályázati felületén, a www.nktk.gov.hu oldalon.
A tájékoztatás szerint a kormány célja, hogy az 1-es típusú diabétesszel kapcsolatos tudnivalók, a kezelés lehetséges módjai a lakosság minél szélesebb körben ismerté váljanak, ezzel is segítve az érintett családokat és közvetlen környezetüket, lehetőségeik további bővülésében. A pályázatra olyan civil szervezetek jelentkezhetnek, amelyek alapító okiratukban, alapszabályukban az 1-es típusú diabéteszesekkel kapcsolatban fogalmaztak meg alapfeladatot. A pályázók legfeljebb 30 millió forint vissza nem térítendő támogatást igényelhetnek.
Tavaly 19 civil szervezet nyert el támogatást. A korábbi pályázatoknak köszönhetően számos, a gyermekeknek és a családjuknak, valamint az érintettekkel kapcsolatba kerülő felnőtteknek, például óvodapedagógusoknak, tanároknak szóló kiadvány, tájékoztató anyag jelent meg, valamint számos rendezvény valósult meg, ezzel is segítve az 1-es típusú diabétesszel élőket.
Magyarországon több ezer gyermek él 1-es típusú cukorbetegséggel. A betegségre irányuló egyre nagyobb figyelemnek köszönhetően Magyarországon évente 250-300 újabb gyermeket diagnosztizálnak 1-es típusú diabétesszel. Ez háromszorosa a 30 évvel ezelőtti számnak, de egyben azt is jelenti, hogy ennyivel több gyermek kap időben segítséget cukorbetegsége karbantartásához.
A KIM kitért arra, hogy a kormány az elmúlt években több intézkedéssel is segítette a diabétesszel élő gyermekeket nevelő családokat. Többek közt emelte az inzulinpumpa-tartozékokra, távadókra, a szöveti cukor folyamatos mérésére szolgáló szenzorokra, ketonmérő tesztcsíkokra járó társadalombiztosítási támogatást. Emellett 2020 januárjától jogosultak lehetnek gyermekek otthongondozási díjára (gyod), illetve ápolási díjra azok a családok, amelyeknél ez az 1-es típusú diabétesz miatt indokolt, áll a tárca közleményében.