hirdetés
2025. január. 18., szombat - Piroska.

Új szolgáltatásokat indítanak a háziorvosok Zalaegerszegen

A 60 év felettiek és a gyerekek esetében a betegségmegelőzést és a szűrést, továbbá a lelki egészség támogatását biztosító programot indít újabb két zalaegerszegi háziorvosi praxisközösség.

Balaicz Zoltán polgármester (Fidesz-KDNP) hétfőn a megyeszékhelyen tartott sajtótájékoztatón beszélt arról, hogy az orvosi alapellátás infrastrukturális körülményeinek javítására, valamint a szolgáltatási paletta bővítésére az elmúlt években összesen már mintegy 700 millió forintot nyertek Zalaegerszegen különböző pályázatok forrásaiból. Az országban az első megyei jogú városként minden háziorvosi rendelőt és védőnői körzeti helyiséget, valamint a központi orvosi ügyeletet felújították 353 millió forintból, majd tavaly nyáron három, most pedig két háziorvosi praxisközösség összesen 338 millió forinthoz jutott szakembereket is bevonó prevenciós programokhoz.

A város kiemelten támogatja az egészségügyi fejlesztéseket; ennek részeként tervezik a rendelőintézet felújítását, és már zajlik az előkészítése a mentőállomás korszerűsítésének is.

Zimborás Béla, az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) által meghirdetett háziorvosi programok zalaegerszegi projektmenedzsere elmondta: az öt praxisközösség a városban és a város környékén összesen 22 gyermek vagy felnőtt háziorvosi körzetet érint. Ez a kétharmada az összes körzetnek, és csaknem 40 ezer embernek válik lehetővé, hogy olyan egészségügyi szolgáltatásokat vehessenek igénybe (például dietetikus, gyógytornász, pszichológus tanácsadása), ami eddig nehezebben volt számukra elérhető.

Az egyik nyertes praxisközösség képviseletében Batka Jenő házi gyermekorvos felidézte, hogy 2014-ben éppen Zalaegerszegen valósult meg először az országban svájci modell alapján egy háziorvosok praxisközösségére épülő új szolgáltatási rendszer. A kedvező tapasztalatok alapján hirdette meg az Emmi azt a pályázatot is, amelyben már öt zalaegerszegi háziorvosi közösség nyert el pályázati forrásokat.

Jelezte: a pályázati forrás segítségével a prevenciót helyezik a középpontba, legfőképpen a gyerekek és a 60 év feletti korosztály esetében. A daganatos betegségek, a szív- és érrendszeri megbetegedések, valamint a lelki betegségek szűrését és megelőzését szolgálja a program, amivel életmódváltást is szeretnének elérni, a gyerekeknél megelőzve a későbbi bajok kialakulását, a felnőttek körében pedig a szűrővizsgálatokon való rendszeres részvételt szorgalmazva.

(forrás: MTI)

Könyveink