Új sugárterápiás eszközöket szerzett be a gyulai kórház
Mintegy kétmilliárd forintért új, modern sugárterápiás eszközöket szerzett be a Békés Megyei Központi Kórház (BMKK). Az eszközbeszerzést hazai forrásból valósították meg - hangzott el az október 31-ei átadó ünnepségen.
Szondi Zita, az Országos Kórházi Főigazgatóság egészségügyi ellátórendszerért felelős főigazgató-helyettese elmondta, az onkológiai ellátásban szükség van a kiváló szakemberek mellett korszerű diagnosztikus és terápiás eszközökre, azok folyamatos modernizálására, azaz az onkológiai hálózat fejlesztésére.
Aláhúzta, a daganatos megbetegedések esetén a prevenciónak, vagyis a szűrőprogramoknak, a kezelésnek és a rehabilitációnak is nagy jelentősége van; a mostani fejlesztés a kezelés hatékonyságát növeli. Erre kiemelten szükség is van, ugyanis az onkológiai betegek mintegy 60 százaléka sugárterápiát is kap - jegyezte meg.
Hangsúlyozta, a mai berendezések korszerűek, biztonságosak, célzottan a daganatra hatnak, az egészséges szöveteket nem pusztítják el, a sugárkezelés tehát - a tévhitek és félelmek ellenére - a betegek gyógyulását eredményezi.
Szondi Zita reményét fejezte ki, hogy a fejlesztés révén minél több embert tudnak majd meggyógyítani Békés vármegyében is.
Tordai László, a BMKK gyulai Pándy Kálmán Tagkórházában működő onkológiai centrumának osztályvezető főorvosa kifejtette, az eszközbeszerzés révén a napi 80-100 beteg kezelése mintegy 20 százalékkal emelkedhet; rádadásul egy új CT-szimulátor segítségével a radiológiai felvételeket is el tudják készíteni helyben, így ott is szabadulnak fel kapacitások.
Elmondta, az elmúlt öt évben megszűnt a korábban használt, mintegy 20 éves készülék alkatrész-utánpótlása, emiatt egyre gyakoribb lett a meghibásodás, többször át kellett irányítani a betegeket más centrumokba.
Hozzátette, céljuk, hogy a közeljövőben lecserélhessék a 10 éves gyorsítókat is, és hogy finanszírozást szerezzenek az úgynevezett sztereotaxiás sugárterápiás beavatkozásokhoz is, hogy ilyen ellátásért se kelljen más vármegyékbe utazniuk a betegeknek.
Becsei László, a BMKK főigazgató-főorvosa elmondta, az új eszköz beszerzéséhez a forrást egy 2023. december 1-ji kormányhatározat biztosította; a kivitelezésben 12 nemzet képviseltette magát. A régi gép bontása és az új telepítése közti időben, mintegy 4 hónapra le kellett állítani a kezeléseket; szeptemberben kezdték meg a gyorsító bemérését; az új gépek a napokban kezdték meg a működést.
Becsei László kifejtette, Békésben is vezető haláloknak számítanak a daganatos megbetegedések mellett a kardio-vaszkuláris betegségek, ezért igyekeznek a beruházásokat e két fő betegségcsoportra fókuszálva végrehajtani. Emlékeztetett, tavaly az invazív kardiológia terén hajtottak végre fejlesztést; és sikerült egy izotópos SPECT/CT-t is beszerezni, amely mindkét betegségcsoport területén segítséget jelent.
Hozzátette, a Békés Vármegyei Kormányhivatallal tavasszal együttműködési megállapodást kötöttek annak érdekében, hogy a prevenciós szűrővizsgálatokat és a lakosság egészségnevelését a jövőben közösen végezzék.
Mint a kiosztott sajtóanyagban írták, a beruházás révén a legújabb ajánlásoknak megfelelő duális gyorsító készülék biztosítja a sugárkezeléseket, így azok időtartama jelentősen lerövidül, több beteg kezelését tudják naponta elvégezni, a várakozási idő csökken.
A BMKK Onkológiai Centrumában számos új eszközt adtak át csütörtökön. Az egyik ilyen készülék egy CT-szimulátor, amely a sugárterápiás kezelés szakszerű megtervezéséhez kell. Ilyen modern orvostechnikai berendezés a Gyulán működő Sugárterápiás Centrumon kívül csak az Országos Onkológiai Intézetben van - jegyezték meg.
A másik készülék egy gyorsító, amely segítségével a szervezet bármely részében lévő elváltozás kezelhető. Ezek elsősorban rosszindulatú tumorok, de egyéb állapotok esetén is használható, amikor sugárterápia javallott.
Kiépült négy új tervezőrendszer (amely segíti, hogy a daganat úgy kapja meg az előírt dózist, hogy mellette a lehető legkisebb legyen a védendő szervek sugárkezelés okozta sérülésének kockázata), öt kontúrozáshoz használható és további öt betegirányítást segítő munkaállomás. Emellett a betegek megfelelő pozícionálásához két teljes garnitúra, sokelemes betegfektető rendszer is a kórház birtokába került.
A BMKK Onkológiai Centrumában fekvőbeteg-szakellátásban 40 ágyon klinikai onkológiai, 20 ágyon sugárterápiás ellátást tudnak nyújtani. Járóbeteg-szakellátásban a klinikai onkológia szakmában 120, sugárterápiában pedig 55 szakorvosi órával rendelkeznek. Sugárterápiás ellátásban 22 nem szakorvosi órára is van szerződésük.
A sugárterápiás centrumban nyújtott kezelések valamennyi olyan daganatos betegség kezelésére alkalmasak, amelyekre külső besugárzás javallott. Az alkalmazott daganatellenes kezelés hatásosságát jelzi, hogy egyre kevesebb beteget veszítenek el zsigeri áttétek miatt.
A BMKK Klinikai Onkológiai és Sugárterápiás osztálya megyei onkológiai centrum minősítéssel végzi munkáját.