hirdetés
hirdetés
2024. november. 22., péntek - Cecília.
hirdetés

Új igazgató a Novartis élén

„Nem idegen számomra sem az ország, sem a cég, sem az emberek” – a Novartis nemrég kinevezett új igazgatója, az Isztambulban született Güldem Berkman, a környezet bizonytalanságáról, az árképzésről és a vállalat baráti és családias a légköréről nyilatkozott lapunknak.

Hogy érzi magát Magyarországon?
 – Isztambulban születtem és éltem, amely 17 milliós lakosságával jóval zsúfoltabb, nagyon heterogén és jóval mozgalmasabb, mint Budapest, de én a város Ismir nevu, 2 milliós, tengerparti részén laktam, amely kissé nyugodtabb, rendezettebb. Nagyon hasonlít Budapesthez, tehát teljesen otthon érzem magam. Itt könnyebb az élet. Nem kell másfél órát autóznom a munkahelyemre. A XI. kerületben lakom és 15 perc alatt beérek a Novartisba. Négyéves kisfiamnak találtam a közelben óvodát, ami nagyon megkönnyíti az életet. Férjem ugyancsak vezető állásban dolgozik, jelenleg Isztambulban, ahonnan minden hétvégén hozzánk repül. A hosszabb ünnepeken viszont mi megyünk haza.

 Törökországban a Novartisnál dolgozott. Milyen pozícióban?
 – Négy évig marketingigazgató voltam, az utolsó másfél évben pedig sales-igazgatóként az eladásért feleltem.

 A magyarországi igazgatói pozíció nagy előrelépés a karrierjében?
 – Természetesen. Az igazgatói poszt nagyon fontos és jelentős pozíció a Novartisban. Már egy éve kijelöltek erre a feladatra, és a magyarországi pozíció nagy lehetőség a számomra. A török gyógyszerpiac négyszer akkora, mint a magyar, a népesség pedig hétszerese az itteninek, ezért ha ezt az arányt tekintjük, a gyógyszeripar jobb, fejlettebb helyzetben van Magyarországon, mint Törökországban.

 Az egészségügyi ellátásban milyen különbségeket lát?
 – Törökországban az utóbbi öt évben nagyon nagy fejlődés ment végbe. Kezdetben három állami szociális egészségügyi biztosítónk volt. 2004-ben egységesítették a biztosítást, ami forradalmi változás volt a török egészségügyi rendszerben. Így jelenleg egyetlen szervezet felel a teljes török egészségügyi ellátórendszerért és a gyógyszerkassza finanszírozásáért. Ahogy Magyarországot látom, itt is rengeteg változás zajlik, a körülmények és a gyógyszeripar helyzete pedig jóval nehezebb, mint Törökországban.

 Márciusban érkezett. Amikor elfogadta a kinevezést, már tisztában volt a magyarországi viszonyok változásával?
   – Igen, októberben fogadtam el a pozíciót és a Novartis magyarországi cégének korábbi vezetője, Brázay André sokat segített a rendszer és az új törvények megértésében. A helyzetemet tovább könnyítette, hogy korábban is kapcsolatban voltam a Novartis külföldi, így a magyarországi marketing- és sales-igazgatóival, tehát nemcsak az embereket, hanem a rendszert is ismertem. Nem idegen számomra sem az ország, sem a cég, sem az emberek. Tehát a munka szempontjából ez nem nagy különbség, a külső körülmények szempontjából pedig Törökországban is nagy változásokat éltünk át, az egészségügyi rendszer teljes átalakítását, amit már előbb említettem. Ezenkívül a gyógyszeriparban új ármegállapítási és támogatási rendszerek léptek életbe. Azt mondhatom, hogy minden általam ismert országban nagy változásokkal és nagy kihívásokkal szembesülünk, az egyetlen különbség, hogy Magyarországon minden változás egyszerre, hirtelen történik. Törökországban ehhez öt éven át volt módunk alkalmazkodni.

 Tehát nem ismeretlen az ön számára a változás
   – Nem, és úgy gondolom, hogy jól tudunk alkalmazkodni az új kihíváshoz, amelyben nagy lehetőség van a tanulásra, amit igazából élvezek.

 A magyarországi gyógyszercégek leginkább a környezet bizonytalansága és kiszámíthatatlansága miatt panaszkodnak.
  – A legnehezebb számunkra az, hogy az árak három hónaponként változnak, és az összes támogatás eszerint alakul. Ezért igen nehéz a következő három hónapra tervezni, holott a gyógyszercégek általában öt évre előre terveznek. 2007- ben ez teljességgel lehetetlen, még a következő három hónapot sem lehet előre látni. Bár az ez évi tervezésnél csapatunk igyekezett felkészülni mindezen bizonytalanságokra, és úgy érzem, a nehézségek ellenére ez nagyjából sikerült is, többé-kevésbé tudjuk teljesíteni terveinket. A magyarországi növekedés korábban 10-15 százalékos volt. Ebben az évben létszámunkat 10 százalékkal, ezen belül az orvoslátogatói hálózatot 15 százalékkal csökkentettük az orvoslátogatók után befizetendő évi 5 millió Ft miatt, ami hatalmas terhet jelent minden cégnek. Szerencsére 94 orvoslátogatónk közül senkit sem kellett elbocsátanunk. A természetes vándorlás során távozók helyére nem vettünk fel új embereket. Bár rendkívüli teher az utánuk fizetendő összeg, a jövőbe nézünk, és nem tervezünk további létszámcsökkentést.

 Mi a stratégiájuk a havi és háromhavi árversenyben?
  – Mivel originális gyógyszereket forgalmazó cég vagyunk, az árképzésünkre nemzetközi szabályok érvényesek, ezért nincs sok mozgásterünk az árak csökkentésében. Minden tőlünk telhetőt megteszünk. Szinte nincs profit a gyógyszereinken, de június után már minden gyógyszerünkkel azon az árszinten vagyunk, ahonnan tovább nem csökkenthetjük az árainkat. A generikus szerek gyártói esetén persze más a helyzet, de őszintén szólva nem értem, hogyan ígérhetnek ennyire egymás alá az árakkal, hiszen így egy olyan háborúba kezdenek, ahol senki sem nyer.

 Volt már, hogy valamelyik szerük kiesett a támogatásból, mert 20 százalékkal drágább volt, mint a generikus változata?
   – Igen, a Lamisil tablettával ez már megtörtént, így ez a korábban igen sikeres termékünk most csupán veszteséget hoz a cégnek. Forgalma 70 százalékkal csökkent.

 Tartalékolt pénzt arra az esetre, ha a gyógyszerkassza túllépi a tervezettet és a cégeknek vissza kell fizetniük a különbséget?
   – Nem, nem tudom, akkor mi lesz. A 12 százalékos befizetés és az orvoslátogatók után befizetendő összeg felemésztette minden lehetőségünket. Tehát csak reménykedünk abban, hogy nem kell év végén visszafizetnünk. Az orvoslátogatói díj újraértékelésében is reménykedem, hiszen ez egy olyan intézkedés, amely teljesen egyedülálló. Ilyen nincs sem más országban, sem más iparágban.

 A Novartis portfóliójában rengeteg új szer vár bevezetésre. Hogyan látja ezek helyzetét?
   – A Novartis legfőbb erőssége a kardiovaszkuláris terület, de az onkológia területén is új hatásmechanizmusú forradalmi termékekkel rendelkezünk, amelyek jelentősen javíthatják az emberek életminőségét, meghosszabbíthatják az élettartamot. Így a jövő évben jelentős fellendülést várok a magyarországi cégben is.

 Miért szeret a Novartisban dolgozni?
   – Korábban számos FMCG cégben is dolgoztam, és mindegyiket nagyon szerettem, de a Novartis különleges. Rendkívül professzionális és ezzel egy időben nagyon humánus. Az emberek rendkívül keményen dolgoznak, ezt el is várjuk tőlük, azonban nagyon baráti és családias a légkör, amit ápolni kell. Nem könnyu a munka és a magánélet egyensúlyát megteremteni. Ennek sikerét az is jelzi, hogy stábunk meglehetősen állandó.
  Három hónapja vagyok itt, de egyáltalán nem érzem magam idegennek. Nemcsak a gyógyszeripar tevékenységébe sikerült bekapcsolódnom, hanem munkatársaim segítségével sikerült részletesen megismernem a reform lépéseit és a várost is. Ma már mindenhová egyedül közlekedem az autómmal. Jól érzem magam, optimista vagyok. Még sok tanulnivalóm van, de nagyon élvezem a feladatot és az életet.

A teljes cikket csak regisztrált felhasználóink olvashatják. Kérjük jelentkezzen be az oldalra vagy regisztráljon!

A kulcsos tartalmak megtekintéséhez orvosi regisztráció (pecsétszám) szükséges, amely ingyenes és csak 2 percet vesz igénybe.
E-mail cím:
Jelszó:
DR. NAGY JUDIT
a szerző cikkei

Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
hirdetés