Emberről emberre csak tárgyak közvetítésével kerülhet
Új fenyegetés: H5N1 után H9N2
A legtöbb virológus egyetért egy pandémiás (az egész világra kiterjedő) influenzajárvány elkerülhetetlenségében. Senki sem jósolhatja meg pontosan a betegség okozóját, de mindeddig a madárinfluenza H5N1-es változata tűnt a "leggyanúsabbnak", amely már eddig is 385 személyt fertőzött meg, közülük pedig 243-at meg is ölt 2003 óta. Ma elsősorban még a madarak betegsége: eddig összességében 300 millió háziszárnyast öltek le miatta, de könnyen mutálódik, így könnyedén átalakulhat más fajok - így az ember - halálos kórokozójává.
A H9N2-es rokontörzs is a madarakat fertőzi meg, de Hongkongban négy kisgyermeknek okozott már enyhe lefolyású betegséget, valamint sertésekből és más emlősállatból is kimutatták mind Európában, mind Ázsiában.
A Daniel Perez vezette marylandi kutatócsoport módosította a H9N2-est, majd a vírusfertőzések szempontjából az ember szervezetéhez rendkívül hasonló módon viselkedő görényeken próbálta ki. Egy egyszeres mutáció az "új madárinfluenzán" sokkal virulensebbé és fertőzőképesebbé teszi a vírust, valamint könnyebben terjed állatról állatra a kór. Ha a H9N2-es törzset a H3N2-essel - amely a közönséges szezonális influenza okozója - kombinálják, akkor szintén növekszik a fertőzőképesség. A kutatók szerint az effajta kombináció könnyedén előfordulhat a természetben is, amennyiben valaki egyszerre fertőződik meg mindkét vírussal.
Egyetlen megnyugtató tény: a laboratóriumban előállított veszélyes H9N2-es képtelen a levegőn át terjedni, ezért emberről emberre csak tárgyak közvetítésével kerülhet át.
"Habár a levegőn át nem fertőz, számos emberi szövetben szaporodik, hasonló tüneteket okozva, mint a közönséges H3N2-es" - írták a virológusok.
A madárinfluenzának több száz vírustörzse ismert, de közülük mindösszesen négy - a H5N1, a H7N3, a H7N7 és a H9N2 - fertőzött meg embert a WHO jelentése szerint.
MTI/Reuters