hirdetés
2025. január. 23., csütörtök - Zelma, Rajmund.

Egészségipar

Új, magyar diagnosztikai eszköz a gyógyszerrezisztencia kimutatására

Bizonyos rosszindulatú vérképzőszervi betegségek és krónikus gyulladásos kórképek kezelését teheti hatékonyabbá az a hazai alapkutatás eredményeként kifejlesztett korszerű diagnosztikai eszköz, amelynek klinikai vizsgálatai a közelmúltban kezdődtek el.
Az új diagnosztikai tesztrendszer, amely a hazai alapkutatási eredményen alapuló és a szegedi Solvo Biotechnológiai Zrt. tulajdonában lévő szabadalmaztatott MultiDrugQuant assay technológiára épül, lehetővé teszi az egyes daganatos és gyulladásos betegségek kezelése során gyakran fellépő gyógyszerrezisztencia felismerését, és ezáltal a terápia személyre szabott megválasztását – tájékoztatta Kele Krisztina, a biotechnológiai cég munkatársa az MTI-t.

Az eszköz kifejlesztésére és piaci bevezetésére ipari partnerekből – a Solvo Zrt. mellett a 77 Elektronika Kft.-ből és a T-sejt Orvosdiagnosztika Kft.-ből –, valamint a szegedi, a debreceni és a pécsi egyetemből kutatási konzorcium jött létre.

A 40 hónapos futamidejű projekt célja, hogy a tesztrendszer ne csak kísérleti-laboratóriumi, hanem kórházi környezetben is alkalmazható legyen az egyes daganatos és gyulladásos betegségek terápiájában gyakran megfigyelhető úgynevezett multidrog-rezisztencia előrejelzésére. A leggyakoribb gyógyszerrezisztencia-formának számító jelenség hátterében általában olyan, a sejtmembránban elhelyezkedő szállítófehérjék állnak, melyek képesek a kemoterápiás vagy az immunrendszer működését elnyomó szereket a sejtből kipumpálni.

A kezelésekkel szembeni – akár átmeneti – rezisztencia a páciensek állapotának jelentős romlását eredményezheti. A szállítófehérjék aktivitásának a kezelés célpontját jelentő sejtekben történő meghatározása lehetővé tenné a bizonyos szerekkel szembeni rezisztencia előrejelzését, a terápiára nagy valószínűséggel reagáló páciensek kiválasztását és a gyógyszer-mellékhatások előfordulásának csökkentését, ezáltal az onkológiai és reumatológiai ellátás javítását. A rezisztens esetekben nem csupán a hatástalan kezelés költségei és gyakran súlyos mellékhatásai lennének megspórolhatóak, de alternatív kezelési módszerek választásával e páciensek gyógyulási esélyei is javulnának.

A klinikai vizsgálatokat és engedélyezési eljárást követően az eszköz várhatóan két-három éven belül kerülhet a kórházakba.

MTI

cimkék

Könyveink