Amikor az utcán megyünk, tudjuk, hogy bármelyik pillanatban felismerhet minket valaki, és rájöhetnek, kik vagyunk, és akkor meglincselnek minket. Szóval próbálunk nem feltűnősködni. Borzalmas – mesélt tapasztalatairól egy ugandai leszbikus nő a New York Timesnak.
Uganda lakosságának többsége keresztény, és vallásos. Afrika nagy részéhez hasonlóan a homoszexualitást nagyon sokan elutasítják. Egy januárban a parlament elé kerülő törvényjavaslat pedig tovább szigorítaná a jelenlegi büntetést. Ma 14 év börtönre lehet ítélni valakit homoszexualitásért, ám egy kormánypárti képviselő javaslata ezt kiskorú „sértett”, HIV-pozitív „elkövető” illetve visszaesők esetén halálbüntetésre módosítaná.
A törvényjavaslat hatalmas nemzetközi visszahangot váltott ki. Svédország közölte, hogy megvonja Ugandától az évi 50 millió dolláros (13,5 milliárd forint) segélyt, ha a javaslatból törvény lesz. Hillary Clinton amerikai külügyminiszter és Gordon Brown brit miniszterelnök is szót emelt a javaslat ellen az ugandai elnöknél – jelentette a BBC. A nemzetközi nyomás hatására ezért (hónapokkal a javaslat megszületése után) Yoweri Museveni, ugandai elnökközölte: szükségtelennek tartja a módosítást, és elhatárolódott tőle.
Az érvényben lévő törvények ellenére Ugandában még senkit sem ítéltek el homoszexualitásért, mert nem a nemi irányultság, hanem maga a szexuális aktus büntetendő, azt pedig nehéz bizonyítani. A melegek elleni diszkrimináció azonban mindennapos az országban.
A New York Times mindeközben kiderítette: múlt márciusban, fél évvel a javaslat benyújtása előtt három amerikai keresztény prédikátor érkezett Ugandába, akik a homoszexualitásról tartottak előadásokat többek közt politikusoknak, tanároknak, rendőröknek. Előadásaikban azt hangoztatták, hogy a homoszexualitás bűn, illetve „a melegmozgalom egy gonosz intézmény.” A három prédikátor elhatárolódott a törvényjavaslattól, egyikük azonban bevallotta, hogy beszélgetett a módosítás lehetőségéről ugandai politikusokkal.
A kelet-afrikai országban hamarosan megjelentek kampányaikkal az amerikai melegjogi szervezetek is, így Uganda lett „az amerikai kulturális háború legújabb színtere” az amerikai napilap szerint.
Afrika 53 országából 38-ban büntetendő a homoszexualitás, háromban (Szudánban, Mauritániában és Nigéria egyes részein) akár halállal is.
E kötet a hazai pszichoanalitikus-pszichoterápiás szcéna egy olyan kiemelkedő szereplőjével invitálja közös elmélkedésre az olvasót, akinek nem csak...
Dr. Szabó Sándor, a Magyar Gyógyszerészi Kamara örökös, tiszteletbeli elnöke a 70. születésnapjára állította össze a kamara elmúlt 20 évének történetét...
Popovics Péter a családjával együtt 10 évet élt Japánban, és Yokohamában (Fukushimától 180 km-re) élte át a 2011 márciusi történelmi földrengést, melynek következményei gyökeresen megváltoztatták mindannyiuk életét. Az emlékirat egyrészt a szerző gyerekeinek nyújt magyarázatot a család gyökereire, másrészt pedig feldolgozza családjuk azon megpróbáltatásait, melyekre a fukushimai atomerőműbaleset következtében az események sodrása nem adott lehetőséget. A könyv központi része a földrengés napjától számítva napi bontásban mutatja be a katasztrófa kibontakozásával párhuzamosan a velük történteket mindaddig, amíg el nem hagyták Japánt.
Nyelv: magyar...