Tényleg járványügyi paktumot erőltetne a kormányokra a WHO?
Makacs összeesküvés-elmélet éli aranykorát most, hogy a WHO Egészségügyi Világközgyűlése zajlik. A konteósok szerint a tagállamok most fogják aláírni, hogy a szervezet teljhatalmat kapjon járványhelyzetben a kormányok felett, és bevezesse a kényszeroltást, valamint a teljes karantént, írja a 24.
Konteós körökben régóta kering az az elképzelés, miszerint az Egészségügyi Világszervezet (WHO) „kényszeroltási tervet” készül elfogadni, és egy olyan szerződést léptet életbe, ami a nemzetek kormányai fölé helyezi a WHO-t járványhelyzetben. A koronavírus-járvány alatt elindult összeesküvés-elmélet most csúcsosodik ki, hiszen Genfben jelenleg is zajlik a 75. Egészségügyi Világközgyűlés, ami tulajdonképpen az Egészségügyi Világszervezet döntéshozó testülete.
A WHO 194 tagállamának küldöttsége részt vesz rajta, és az igazgatóság által készített konkrét egészségügyi menetrendre összpontosít. Mindegyik ülést élőben lehet végignézni a közgyűlés honlapján. Kifejezetten fontos témákról van szó az eddig nagyon visszafogott érdeklődés mellett zajló gyűlésen, többek között a koronavírus-járványról, de a majomhimlő és az ukrán egészségügyi helyzet is terítékre kerül.
Mi történt eddig a közgyűlésen?
Dr. Tedrosz Adhanom Gebrejeszuszt újraválasztották a WHO főigazgatójának. Az Egészségügyi Világközgyűlés küldöttei döntést hoztak a WHO fenntartható finanszírozásáról, elfogadva a WHO tagállamaiból álló Fenntartható Finanszírozási Munkacsoport ajánlásait. Az ajánlások célja, hogy a WHO finanszírozását kiszámíthatóbbá és rugalmasabbá tegyék, és így kevésbé függhet az önkéntes hozzájárulásoktól. Az ajánlások között szerepel a titkársághoz intézett olyan költségvetési javaslatok kidolgozása, amelyek 2030-ig a WHO alapköltségvetésének 50 százalékára növelik a megállapított hozzájárulásokat, vagyis a tagdíjakat.
Egyáltalán nincs szó semmiféle pandémiás egyezségről – ez viszont nem jelenti, hogy nincs terítéken ilyesmi.
A pandémia-megállapodásról született egy nulladik vázlat, amiben a WHO tagjai lefektetik, hogy mi lesz a dolga a munkacsoportnak, ami ezt a megállapodást végül megfogalmazza. Ebben (a WHO tagállamok feletti „uralmának” erősítésével szemben) az szerepel, hogy fokozni kell a tagállamok részvételét a WHO irányításában. Valóban szó van benne a szervezet tekintélyének erősítéséről, de abban a kontextusban, hogy a járványkitörési helyszínekhez jobban és könnyebben hozzáférjen, az államok szuverenitásának kellő figyelembevételével és tiszteletben tartásával.
2021 végén állapodtak meg a WHO tagállamai arról, hogy egy olyan nemzetközi egyezmény szülessen, amelynek célja, hogy megvédje a világot a jövőbeli fertőző betegségek okozta válságoktól. Az Egészségügyi Világközgyűlés speciális találkozón vitatta meg a megállapodás előkészítését, aminek a nyilatkozatokból ítélve inkább az lesz a célja, hogy a járványkezelés ne tolódjon el ilyen igazságtalan arányban a fejlett országok felé, és felzárkóztassa a fejlődő országokat is. A WHO erre külön kinevezett bizottságának a második ülését 2022. augusztus 1-jéig kell letudnia (a munkatervezet előrehaladásának megvitatása céljából). 2023-ban be kell nyújtania az előrehaladási jelentést a 76. Egészségügyi Világközgyűlésnek, és annak eredményét 2024-ben a 77. Egészségügyi Világközgyűlés elé kell terjeszteni.