hirdetés
hirdetés
2024. november. 23., szombat - Kelemen, Klementina.
hirdetés

Telefonon érkezik a segítség

Lelkisegély felnőtteknek, gyerekeknek, betegeknek

Vannak élethelyzetek, amikor az ember nem fordul ugyan orvoshoz, pszichológushoz, de érzi: bajban van, ám környezetében nem talál senkit, akivel megoszthatná gondjait.
Elsősorban ilyenkor jelentenek segítséget a telefonos elsősegély-szolgálatok.

Magyarországon 1970 óta működik telefonos lelki elsősegély-szolgálat. Elsőként Szabó Pál debreceni pszichiáter alapított telefonos lelki „menhelyet”, ám keményen meg kellett küzdenie a szakmai ellenállással. Akkoriban ugyanis nagy felháborodást keltett, hogy a telefonos segítséget nyújtók nem szakemberek. Az elutasítás ellenére hamar kiderült: szükség van ilyen szolgálatokra, de még 1986-ban is csak hét szervezet működött Magyarországon. A rendszerváltást követően azonban hamarosan jogi szervezetté váltak, majd megalapították a Magyar Lelki Elsősegély Telefonszolgálatok Szövetségét (LESZ).

Inkább nők igénylik

Ma 34 klasszikus szolgálat működik az országban; 29-en tagjai a LESZ-nek. Buza Domokos elnök tájékoztatása szerint ezek a szolgálatok segítséget nyújtanak az öngyilkosság megelőzésében, foglalkoznak krízisintervencióval és életvezetési tanácsot is adnak. Nyolc szolgálat éjjel-nappali ügyeletet tart, a többi naponta 12 órán át várja a hívásokat.

A Matáv adatai alapján évente mintegy 800 ezren hívják a központokat, de csak 200-250 ezren járnak sikerrel, és ennek is csupán a feléből alakul ki beszélgetés. A többi néma hívás vagy heccelődés.

A lelki elsősegély-szolgálatokat többnyire középkorú, középosztálybeli nők keresik. A legtöbb hívás Észak-Magyarországról, a legkevesebb az ország nyugati feléből érkezik, és bár valószínűleg Kelet-Magyarországon igényelnék a legtöbb támogatást, ott még nem alakult ki a segítségkérés kultúrája, azon a vidéken zárkózottabbak az emberek – magyarázza Buza Domokos.

A teljes cikket csak regisztrált felhasználóink olvashatják. Kérjük jelentkezzen be az oldalra vagy regisztráljon!

A kulcsos tartalmak megtekintéséhez orvosi regisztráció (pecsétszám) szükséges, amely ingyenes és csak 2 percet vesz igénybe.
E-mail cím:
Jelszó:
Leopold Erika
a szerző cikkei

Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
hirdetés