Szükség van az illegális drogokra az orvostudományban
A 24.hu szerint a pszichedelikus szerek reneszánszukat élik az orvostudományban, főként a mentális betegségek kezelésében érnek el velük nagy sikereket a kutatók.
Persze nem a ’70-es évek nagy kábítószer-szabadságára kell gondolni – most ellenőrzött keretek között, kis mennyiségben, szigorúan monitorozva használják a szereket orvosok, kutatók azért, hogy az eddig kezelhetetlen, vagy nehezen kezelt rendellenességekben áttörést érjenek el. A Web Summit konferencián szakértők beszéltek arról, hogy miért menthetik meg a pszichedelikus szerek a mentális rendellenességeket kezelő orvostudományt.
A pszichedelikus drogokat rengeteg problémára lehet alkalmazni: a cluster fejfájástól kezdve a depresszión át a poszttraumás stressz szindrómáig (PTSD) terjed a spektrum, sokszor olyan helyzetekben is áttörést lehet elérni, amikor semmilyen más gyógyszer nem hatott.
Erre egyébként szükség is van: ha a leggyakoribb mentális problémát nézzük, a WHO adatai szerint 300 millió ember küzd szorongással a világon. Minden negyvenedik másodpercben meghal valaki öngyilkosság következtében. A mentális betegségek költsége 2030-ra már 16 billió dollárra rúg majd a lecsökkent produktivitás miatt. A jelenlegi gyógyszeres kezelések pedig nem kecsegtetnek túl sok reménnyel: a szerotoninrendszerre ható szerek nem hatnak azonnal, ráadásul a megfelelő koktélt is nehéz személyre szabva beállítani. 30 százalékuk az első felírás alkalmával hatástalan marad. A benzodiazepineket fogyasztók 15 százaléka függővé válik.