SZOLID változások
Készülőben a szolidaritási alaptörvény
Szolidaritási alaptörvényt készít a kabinet, amely átalakítja az intézményi ellátások és a juttatások, segélyek rendszerét is. Elsőként az adósságkezelésről és a segélyezésről döntenek, a komplex törvényjavaslat várhatóan egy év múlva kerülhet az Országgyűlés elé.
A szociális ellátórendszer folyamatosan bővült az elmúlt időszakban, ennek ellenére több alapprobléma megoldatlan maradt. A Szociális Szakmai Szövetség év elején közzétett „Gyorsjelentés a szegényedésről” című tanulmánya szerint sok településen tapasztalható a szociális szolgáltatások leépülése. Emellett évről évre kevesebb pénz jut segélyezésre a nemzeti össztermékből, miközben ezek a jövedelmek létfontosságúak a munkaerőpiacról kiszorulók számára. A gyorsjelentés sürgeti, hogy már az átfogó reformok előtt tegyék meg a szegénység mélyülését megakadályozó lépéseket.
Az Egészségügyi, Szociális és Családügyi Minisztériumban külön projektiroda dolgozik „A Szociális Törvény Lehetséges Megújítása és a Szociális Igazgatás Demokratikus, Távlatos Fejlesztése” című, röviden SZOLID-ként ismert programon belül az új törvény előkészítésén. „Amikor a civil szervezetekkel egyeztettünk, számtalan, a szociális ellátórendszert érintő probléma merült fel. Megpróbáltunk ezekre a szakma képviselőivel közösen megoldást találni, de kiderült, hogy az apró változtatások már nem elégségesek” – tájékoztatta lapunkat Göncz Kinga, a tárca politikai államtitkára. Az 1993-ban elfogadott, eddig hatvan alkalommal módosított szociális törvényt egy kódexszerű szabályozás váltaná fel, amely felsorolná az összes alapvető fogalmat, a szolgáltatásokra jogosultság és a hozzáférés feltételeit, a jogorvoslat kérdéseit, valamint a szükséges források biztosításának rendszerét is.
A teljes cikket csak regisztrált felhasználóink olvashatják. Kérjük jelentkezzen be az oldalra vagy regisztráljon!