Szexualitás és fizikai aktivitás – 1.
A szexuális tevékenység kardiovaszkuláris hatásai (Cardiovascular effects of sexual activity)
Chen X és mtsai (Shantou University Medical College, Shantou, Guangdong, China): Indian J Med Res 2009, 130, 681.
A remek áttekintő közlemény 61 idézetre támaszkodva ismerteti a kérdésről az egyébként egybehangzó következtetést: a házastárssal vagy állandó partnerrel, alkohol és nehéz ételek fogyasztása nélkül megélt szexuális aktivitás igen csekély kockázatot jelent az infarktusra, agyi történésre, dekompenzációra. Akik gyakrabban – hetente vagy többször is hetente – aktívak, azoknak még kisebb a kockázatuk. A fizikailag aktívabbak egyúttal aktívabbak a szexualitásban is. A szexualitás normális élettani tevékenység, kerülése a kardiovaszkuláris történéstől félve nem indokolt.
Két nagy európai tanulmány (Berlin: Krauland W: Sexualmedizin 1976, 10, 55; Frankfurt: Markus P et al.:. Forensic Sci Med Pathol 2006, 2, 109) egy japán (Ueno M: Jpn J Legal Med 1963, 17, 333), egy koreai (Sanghan L et al.: J Korean Med Sci 2006, 21, 995) adatai szerint a „coitus-halál” az összes hirtelen halálozás 0,22–1,7 százalékában fordult elő, kilenctized részben férfiakon, házasságon kívüli interkurzus kapcsán.
A szimpatikus aktivitás fokozódása a valószínű mechanizmus. A mért energiaigény az orgazmus során sem több 3–4 MET-nél, az egyik szerzőcsoport úgy fogalmaz, hogy két emeletnyi gyaloglásnál nem megterhelőbb.
A személyek rizikó szerinti csoportosítását a Princeton Consensus értekezlet javasolja, nagy kockázatot a nem stabil angina, a nem uralt magas vérnyomás, a NYHA III.–IV stádium, a súlyos aritmia, a súlyos kardiomiopátia és billentyűbetegség jelent.
EKG-eltéréseket azokon láttak, akiken a futószalag-terhelés közben is jelentkezett ST-süllyedés vagy ektópiás ütés; akinek a futószalagon nem volt EKG-eltérése, annak a szexuális aktivitás közben sem. A stressz-teszt során gyakoribb volt az EKG eltérés, mint a szex közben.
A fizikai tréning-periódust követően a coitus közbeni pulzusszám is alacsonyabbá vált.
A pulzusszám, a vérnyomás, a tromboxán B2, a 6-ketoprosztaglandin F1-alfa, az endothelin-szint változása is a fiziológiás nagyságrendben van a coitus során, ami nem csoda, hiszen a szexuális aktivitás fiziológiás történés.