Szeptemberre újra a tavaszi szinten lesz a kórházak eladósodottsága
A Magyar Orvostechnikai Beszállítók Szövetsége (MOBSZ) szerint a jelenlegi mintegy 40 milliárd forintról már szeptemberre akár 60 milliárd forintra nőhet a kórházi tartozások összege.
Közleményükben megismétlik, hogy szakértőik szerint a helyzeten csak a finanszírozási rendszer új alapokra helyezésével, bizonyos pénzügytechnikai intézkedések meghozatalával lehet hosszú távon javítani. Továbbra is egy "pénzügyi védőháló felállítását" és az életmentő eszközök áfájának 27 százalékról 5 százalékra csökkentését szorgalmazzák a vállalkozások ellehetetlenülésének megakadályozására.
Emlékeztetnek arra, hogy a kórházi adósságrendezés és konszolidáció során 60 milliárd forintot fizetett ki idén az orvostechnikai eszközbeszállítók lejárt tartozásaira a kormány. "Ez mindenképpen szükséges lépés volt, de csak tűzoltásként értelmezhető" - írták, hozzátéve, a kabinet megmutatta, hogy komolyan gondolja az egészségügyi rendszer finanszírozásának rendbetételét, de az úton mindenképpen tovább kellene menni - vélik -, mert az adósság már most érezhető mértékben újratermelődik.
Továbbra is úgy látják, hogy egy kamatmentes állami hitellel, kezesség vállalásával vagy a tartozások ingyenes faktorálásával jelentősen javíthatóvá válik a rendszer stabilitása, továbbá az orvostechnikai eszközök áfájának 5 százalékra történő mérséklése jelenthet megoldást a cégek ellehetetlenülésének megelőzésére, így az áfa előfinanszírozásának a rendkívüli terhe részben csökkenne - olvasható közleményükben.