Személyre szabott limfociták
Génterápia a melanoma kezelésében
Saját, genetikailag módosított T-limfocitáik visszaültetése segítségével tünetmentessé tudtak tenni áttéteket adó melanomában szenvedő betegeket a National Cancer Institute kutatói.
Tizenhét, előrehaladott stádiumú melanomában szenvedő beteg vett részt abban az előzetes vizsgálatban, melynek során genetikailag módosított T-limfocitákkal próbálták felvenni a harcot a tumorsejtek ellen.
A kutatók először egy olyan retrovírust állítottak elő, amely hordozza a MART-1 elnevezésű, speciálisan a melanomasejtek felszínén kifejeződő fehérjét felismerő T-sejt-receptort kódoló gént. Ezt követően a résztvevők perifériás vérből származó T-sejtjeibe ex vivo elektropermeabilizációs módszerrel bejuttatták a retrovírust. A vírus örökítő anyaga – és vele együtt a „beleépített” új gén – integrálódott a T-sejtek saját DNS-ébe, aminek hatására termelődni kezdett, majd a sejtfelszínen megjelent a melanomasejtek felismerésére képes receptorfehérje. A betegek ezután infúzióban visszakapták saját, módosított T-sejtjeiket.
A teljes cikket csak regisztrált felhasználóink olvashatják. Kérjük jelentkezzen be az oldalra vagy regisztráljon!