hirdetés
2024. november. 16., szombat - Ödön.
hirdetés
hirdetés

Gyógyítás

Szélesebb körű koleszterincsökkentés kellene

A koszorúér-betegség szempontjából nagy kockázatú betegeknek csak a fele kap koleszterincsökkentő készítményt, pedig ezzel a gyógyszeres kezeléssel sok, esetleg halálos szívrohamot lehetne elkerülni. Német kutatók vizsgálatának eredményeit az European Heart Journal közölte.
A szív- és érrendszeri betegségek különböző kockázati tényezők következtében alakulnak ki. A rizikófaktorok között az első tényező a vérzsírok kóros szintje. Mivel a „rossz” LDL koleszterin szintje a vérben gyógyszerek megfelelő adására csökken, ez a veszély ma már jól befolyásolható.
 
A gyakorló orvosok munkájának könnyítésére az orvostudomány minden területén a szakértő tudományos bizottságok kezelési irányelveket dolgoznak ki, melyek követése várhatóan a legjobb eredménnyel jár. Herbert Schunkert és munkatársai azt nézték meg, hogy a német háziorvosok mennyire veszik figyelembe a páciensek szív- és érrendszeri betegségeinek kockázatát és milyen mértékben írják fel a legjobb koleszterincsökkentő gyógyszereket a nemzetközi irányelvek szerint.
 
A német egészségbiztosító adataiból 25 250 beteg adatait dolgozták fel. Értékelték, hogy a háziorvos páciensének kockázati tényezőit megfelelően figyelembe vette-e, hogy a legjobb kezelést alkalmazza-e.
 
A családorvosok a férfiak szív- és érbetegség rizikóját 55 százalékban vették figyelembe, a nők még rosszabbul jártak: a doktorok csak 49 százalékuknak igyekeztek megadni az optimális gyógyszeres segítséget. Ha a beteg kórelőzményében szerepelt szívroham vagy cukorbetegség, az orvosok gyakrabban írták fel receptre a koleszterincsökkentőt.
 
A kutatók számításai szerint ennek a gyógyszercsoportnak a megfelelő alkalmazásával egy évtized alatt száz orvoshoz forduló beteg esetén 5–8 ember halálát lehetne megelőzni, amely szívroham, szélütés vagy hirtelen szívhalál következménye.
 
Kiemelik, hogy a nők szívbetegségének kockázatát mind az orvosok, mind az egész társadalom sokkalta kisebbnek tartja, mint a férfiakét, pedig minden második nő ugyanúgy szív- és érrendszeri betegség következtében fejezi be életét, mint az erősebb nem tagjai.
 
A német kutatók tanulmánya az Európai Szívgyógyász Társaság tudományos folyóiratában jelent meg: a szerzők szerint a leírt gond az Európai Unió minden tagországában azonos módon érvényesül.
 
Dr. Matos Lajos, MTI

cimkék

Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
hirdetés