Súlyos betegek kiégett gyógyítói
Önkizsákmányolók vagyunk
Rendezetlen családi állapot, többszörös munkavállalás, alacsony fizetés jellemzi a súlyos betegeket ellátó orvosokat és ápolókat – derül ki egy közelmúltbéli felmérésből. Mivel a regenerálódásra nincs idejük a kollégáknak, sokan megbetegszenek, átmeneti enyhülést a kávé, a cigaretta vagy az alkohol jelent számukra.
Érzelmileg, intellektuálisan és fizikailag egyaránt fáradtak a súlyos betegeket kezelő orvosok és ápolók – állapították meg a Semmelweis Egyetem Magatartás-tudományi Intézet és az Országos Onkológiai Intézet munkatársai 2004 végén közzétett felmérésükben (Hegedűs Katalin–Riskó Ágnes– Mészáros Eszter, LAM 2004;14:786–93). A vizsgált gyógyító csoportok tagjai közül sokakra jellemző a kiégettség, és bőven akad közöttük, akiket diagnosztizálatlan és kezeletlen pszichiátriai, pszichoszomatikus és szomatikus tünetek gyötörnek.
A felmérésben 200, súlyos betegekkel foglalkozó egészségügyi dolgozó vett részt, kontrollként pedig 1356 nem egészségügyi dolgozó, valamint 227 egészségügyi, de nem súlyos állapotú betegekkel foglalkozó (többségében alapellátási) szakember. A súlyos állapotúakat kezelők kérdőívét onkológiai, pszichiátriai, mozgásszervi rehabilitációs, bel- és nőgyógyászati osztályokra, illetve hospiceokba küldték el. A válaszolók 27 százaléka orvos, 23 százaléka diplomás szakdolgozó, 50 százaléka pedig nem diplomás ápoló vagy asszisztens volt. A válaszadók között négyszer annyi nő volt, mint férfi.
A teljes cikket csak regisztrált felhasználóink olvashatják. Kérjük jelentkezzen be az oldalra vagy regisztráljon!