hirdetés
2025. április. 23., szerda - Béla.
hirdetés

 

Sokan aggódnak a prosztatarák miatt, de kevesen cselekszenek

A prosztatarák a magyar férfiak körében a leggyakoribb daganattípus, mégis sokan kerülik a szűrővizsgálatokat, noha az a korai felismerés legbiztosabb eszköze. A Novartis Hungária friss felmérése szerint a férfiak közel háromnegyede elismeri a szűrés megelőző szerepét, ennek ellenére még a 60 év felettiek harmada sem járt soha prosztataszűrővizsgálaton.

A prosztata daganatos megbetegedése a magyar férfiak körébenleggyakrabban előforduló daganatos megbetegedés, amit az OECD legfrissebb statisztikája[1] is alátamaszt. Hazánkbana harmadik leggyakoribb daganattípusés férfiak körében a harmadik leggyakoribb daganatoshalálozási ok2. A Novartis Hungária felmérése3 rámutat, hogy bár a férfiak jelentős többsége valamilyen mértékben aggódika betegség kialakulásától és ez az aggodalom az életkor előrehaladtával növekszik, még mindig sokan vannak, akik nem járnak rendszeres szűrővizsgálatra, pedig ez a prosztatarák elleni küzdelem és a betegség korai felismerésének legbiztosabb módszere. A vonakodó magatartás hátterében tévhitek és megalapozatlan félelmek is állhatnak.

A válaszadó férfiak negyede (24%) nyilatkozott úgy, hogy egyáltalán nem aggódik a prosztatarák kialakulása miatt, arányuk a hatvan év feletti korosztályban azonban már csak nyolc százalék.

Azok a férfiak, akik valamennyire aggódnak, a leggyakrabban a daganatos betegségektől való félelmet (50%), az életkor miatti megnövekedett kockázatot (41%) és a kezelések mellékhatásaival kapcsolatos aggályokat (41%) jelölték meg okokként. A hatvan év feletti férfiak körében pedig már az esetek túlnyomó többségében (73%) az életkorral járó kockázat miatt aggódnak a legtöbben.

A prosztatarák kialakulásának hátterében számos tényező állhat és az életkor előrehaladtával egyértelműen nő az előfordulás gyakorisága.Ezért javasolt a rendszeres, minimum kétévente elvégzettprosztatarákszűrésminden férfinak 45-50 éves kortól70-75 éves korig. További érv a szűrés mellett, hogy a betegség a korai szakaszában, amikor a kezelési esélyek a legjobbak, gyakran tünetmentes – mondta Biró Krisztina, az Országos Onkológiai Intézet főorvosa.

A válaszok alapján a betegséggel kapcsolatos aggodalom növekedésével párhuzamosan értékelődik fel a szűrővizsgálat szerepe. A megkérdezett férfiak közel háromnegyede (71%), míg a 60 év feletti korosztály 93 százaléka egyetért azzal, hogy a prosztatavizsgálat fontos szerepet játszik a betegség megelőzésében, azonban még a hatvan év felettieknek is 36 százaléka úgy nyilatkozott, hogy sosem járt prosztataszűrésen.

A betegség társadalmi megítélése kapcsán a férfiak több mint fele (54%) gondolja úgy, hogy a prosztatarák diagnózisa stigmatizál, legtöbbjük szerint azért, mert az emberek félnek az intim egészségügyi problémáktól és közel azonos arányban jelölték meg okként a betegség férfiasságra gyakorolt hatását (23%) és a betegséggel kapcsolatos téves információkat (22%).

A megkérdezett férfiak harmada nem ismeri a prosztatadaganat kezelési lehetőségeit. A betegség kockázati csoportjába tartozó 60 feletti férfiakmagasabb arányban ismerik a legtöbb terápiás módszert, de körükben is a hagyományos kezelések, mint a műtét vagy sugárterápia a legismertebbek.

A félelem természetes, de fontos, hogy ne akadályozza meg a cselekvést. A szűrővizsgálat az első és egyben legfontosabb lépés, hiszen a betegség diagnózisa alapján lehet kiválasztani a legmegfelelőbb terápiát. Az orvostudomány fejlődésének köszönhetően pedig ma már a legmodernebb kezelések is elérhetőek Magyarországon. Köztük a nukleáris medicina vívmányai is, amika prosztatarák előrehaladott stádiumában is jó életminőséget biztosítanak az érintetteknek – összegezte Biró Krisztina.

[1]https://cancer-inequalities.jrc.ec.europa.eu/sites/default/files/docs/ccp2025/ec-oecd-2024-1670-hu.pdf

2Maráz et al. Magyar Urológia2024,36(4): 203-219.

3A felmérés a Novartis megbízásából, a Pulzus© Kutatási Rendszer segítségével készült. Az adatfelvétel ideje: 2024.11.18.-11.24.

 A kutatási minta összetétele: A kutatás 1000 fős mintája a 18 év feletti magyar alapsokaságot reprezentálja nem, kor, iskolai végzettség és település típus szerint.

(forrás: Novartis)
Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
hirdetés

Könyveink