Sinkó: csak részben van értelme az államosításnak
A kormány egészségpolitikájának egyelőre rejtőzködő eredményeiről nyilatkozott az InfoRádió Aréna című műsorában a Semmelweis Egyetem Menedzserképző Központjának projektvezetője. Sinkó Eszter arról is beszélt, hogy az egészségügyi intézmények államosításának nincs mindenütt értelme, az újrafelosztást és a párhuzamosságok megszüntetését azonban jó ötletnek tartja a közgazdász.
Sokan adtak egy féléves 'laufot' a kormánynak, hogy produkáljon valamit az egészségügyben, de az elvárásoknak nem tudtak megfelelni a kormányzati szereplők –vélekedett Sinkó Eszter az Aréna műsorában.
A projektvezető úgy érzi, többféle olvasata is lehet a kabinet aktivitásának az egészségügyben. Az egyik lehetséges változat, ami a szervezetek köreiben is megfogalmazódott, hogy nem történt semmi. Időnként a sajtó is méltatlankodik, mert keveslik a felmutatott eredményeket, és így azokat az állampolgárok felé nem tudják közvetíteni – tette hozzá. Ha azonban a dolgok mélyére nézünk – folytatta Sinkó Eszter –, akkor észrevehető, hogy vannak intézkedések, amelyek nem látványosak ugyan, de a későbbi egészségpolitikát alapvetően meghatározhatja.
Az egyik ilyen, hogy Szócska Miklós szakállamtitkárnak sikerült párbeszédet kialakítani a szervezetek képviselőivel, ami újdonság ahhoz képest, ahogy korábban bántak velük – emlékezetett a projektvezető. A következő szakaszban bemutatták a Semmelweis-tervet, amelyben már vannak olyan elemek, amelyekre szüksége lehet a magyar egészségügynek. Egyelőre az a gond, hogy ezt a tervezetet a kormány még nem fogadta el, és mindenki arra vár, hogy ez megtörténik, vagy sem – mondta Sinkó Eszter.
Az látható, hogy Szócska Miklós megpróbál olyan helyzetet teremteni, hogy ha a kormány végül igent mond a Semmelweis-tervre, és kialakul az egészségügy irányvonala, kiderül, milyen változások jöhetnek, akkor legyenek eszközök az államtitkár kezében – fejtette ki a közgazdász. Ezt a célt szolgálja a most alakult Gyógyszerészeti és Egészségügyi Minőség- és Szervezetfejlesztési Intézet (GYEMSZI), amely számos háttérintézményt összefog. És lehetséges, hogy a szervezet a későbbi egészségpolitikát megalapozó háttértanulmányok alapvető intézménye lehet – vélekedett a projektvezető.
Sinkó Eszter a műsorban beszélt az egészségügyi intézmények államosításának kérdésköréről is. Miként hangsúlyozta, nem vállalná magára a felelősséget, hogy megítélje, mi a helyes lépés. Kívülről nézve azonban úgy tűnik, tette hozzá, hogy a Fidesz részéről csupán Tarlós István és legfeljebb a miniszterelnök az, aki azt akarja, hogy az egészségügyi intézmények átkerüljenek állami tulajdonba. A projektvezető azt mondta, információi szerint a Fővárosi Közgyűlés Fidesz frakciója a főpolgármester kérésére sem szavazná meg az állami tulajdonba adást, csak akkor, ha ezt a javaslatot a kormányfő is erőteljesen támogatja.
Arra a kérdésre, hogy lenne-e értelme az állami tulajdonba vételnek, Sinkó Eszter nemmel felelt. Azonnal hozzátette viszont, hogy a fővárosra vonatkozóan kissé finomítana a válaszon. Miként kifejtette, Budapesten túl sok tulajdonos van jelen, épp ezért eddig senki nem vette magának a fáradságot arra, hogy az egészségügyi intézmények közötti munkamegosztást újragondolja. Innen nézve volna értelme annak, ha a főváros ideiglenesen lemondana intézményeinek a kezelési jogáról, arra vonatkozóan, hogy milyen jellegűek legyenek az átalakítások.
A beszélgetés első részét meghallgathatja itt, a második felét pedig itt.